2013. december 8., vasárnap

Mit süssünk karácsonyra?

Jöjjön egy kis válogatás a desszertekből, hogy ne kelljen mind az ötven receptet végigpörgetnie annak, aki ötletekért jött ide.

Az egyik alap karácsonyi elmegyek az asztal mellett és bekapok egy sütit desszertünk. Nálunk ez minden évben elkészül, idén Zsófi vállalta be. Mézes tésztalapok között vaníliás és cskoládés krém van, a tetején pedig csokoládébevonat.



Aki szereti a fajsúlyos édességeket, az ezt a ortát válassza. Életemben egyszer készítettem el, mert tömény cukor, étcsokoládé, de azért finom. Egy szelet/fővel elég számolni.



Azoknak ajánlom, akik 23-án már nem dolgoznak. Eléggé macerás, sokáig tart elkészíteni, de tény, hogy megéri, mert nagyon finom. 



Szintén egy csak bekapok egyet édesség karácsonyra. A receptben szereplő mennyiség elég nagy adag, személy szerint én a felénél szoktam nagyon megunni a csokoládéval való bevonást, így ha idén csinálnék, csak fél adagot készítenék belőle.



Az igazi jolly joker, minden karácsonyunk főszereplője. Az igazi ász az elkészítésében tesóm, aki idén kettő vagy három diótortá is fog készíteni. Tömény dió a krémje és a tésztája is, így tesóm kapott is tőlem fél kiló diót az egyik tortához.



Ha valakinél már kivertem a biztosítékot a sok édességgel, annak ajánlom az alábbi citromos, hideg desszertet, amely sütés nélkül elkészíthető.



Természetesen nem maradhat ki a mézeskalács sem. Zsófival épp ma szaggattunk ki egy adagot. 


A két évvel ezelőtti karácsonyunk poéngyára lett a Sacher tortám, ugyanis sikerült annyira sűrűre, keményre cisnálnom a tésztáját, hogy nem lehetett szó nélkül elmenni mellette.



Mokkatorta

És jöjjön az utolsó torta, kávés, szirupos, édes és nagyon laktató.



Akinek van még desszert ötlete, az ne tartsa magában :)

2013. november 10., vasárnap

Házi kenyér élesztővel, egyszerűbben


A korábban a blogon szereplő fehér kenyér recept helyett is egy sokkal egyszerűbbet használunk. 

Ebben az esetben is hűen követni szoktuk az eredeti receptet (az olaj helyett zsírt szoktunk használni), bár én csak fél kilót szoktam csinálni belőle. Ahogy a recept is írja, elég fél órán át keleszteni, aztán átgyúrni, és már mehet is előmelegítés nélkül rögtön a hideg sütőbe. Én 200 fokon szoktam sütni, és tényleg elég neki a 40 perc, bár ezt nem akartam elsőre elhinni. 

Ilyen szép a belseje.
 Ez a darab nagyon guszta lett:


Rizsfelfújt II.


A blogon szerepel már egy rizsfelfújt recept, Horváth Ilona tollából. Aki olvasta, talán emlékszik, hogy szétesett az egész. Ízre ugyan finom volt, de az állaga valahogy nem volt az igazi. 
Mivel reggel konstatáltam, hogy két liter ma lejáró tej van a hűtőben, ezért gyorsan ki kellett találnom valamit, amibe fel tudtam használni legalább az egyik litert. Innen jött az ötlet, hogy újra megpróbálom a rizsfelfújtat, de ezúttal egy másik recept alapján (forrás: http://www.nosalty.hu/recept/rizskoch-citromhejjal )

Mindent a leírtak szerint csináltam, csak az alábbi két dolgot változtattam meg: 
1. tejtúltengés miatt a víz helyett is tejet használtam
2. tettem bele vaníliás cukrot is 

A recept tényleg nagyon jó, ajánlom mindenkinek.

Két verzióban sütöttem meg. Kipróbáltam muffin sütőben is, de sajnos nekem beleragadt a muffinpapírba, bár tény, hogy nagyon helyesek a rózsaszín papírban. 
A tészta másik felét sütőpapíros tepsiben sütöttem, ott nem volt gond a végén a papírral.

Egy szó mint száz, nekem ez a recept jobban bejött, mint a korábbi. 

2013. október 20., vasárnap

(Rántott) csirkemell paradicsommal és mozzarellával



Mostanában egyre többször készítek el olyan ételeket, amit főzős műsorokban látok. Korábban szinte soha nem álltam neki ezek alapján főzni, mert nagyon bonyolultak vagy időigényesek voltak a receptek, de az is sokszor előfordult, hogy a hozzávalók voltak túl drágák egy kísérletezéshez. Jobban szeretem az egyszerű, gyorsan elkészíthető recepteket, amikhez nem kellenek extra hozzávalók. Ez vagyok én, és úgy látom, hogy a mostani főzőműsorok nekem kedveznek. Egyre több olyan műsor van, ahol a cél az, hogy főzzünk gyorsan, egyszerűen, 30 perc alatt. 
A mostani recept is egy ilyen, semmi extra, de kicsit azért mégis más. Ezt az ételt Gordon Ramsay egyik műsorában készítették el, de a recept linkjét a neten már nem találtam. 


Hozzávalók

1 csirkemell
tojás
liszt
zsemlemorzsa

olaj
2 paradicsom
oregánó
mozzarella

A húst vágjuk fel szeletekre. Mossuk meg, sózzuk és panírozzuk be. Akinek szüksége van a panírozás részleteire az itt találja.

Ha a húst bepaníroztuk, kezdjük el kisütni forró olajban. (Én végig közepes lángon sütöttem.) Amíg elkészülnek a rántott húsok, készüljünk elő a következő lépéshez. 

A paradicsomot mossuk meg,vágjuk fel cikkekre. Tegyünk kb. 1 teáskanálnyi olíva olajat egy serpenyőbe, forrósítsuk fel, majd tegyük bele a paradicsomot és szórjuk meg oregánóval.


Forgassuk át kb. 2 percen keresztül, majd le is zárhatjuk alatta a tűzhelyet. Vágjuk fel szeletekre a mozzarellát (mi két nagy darab mozzareállt vettünk) és tegyük félre a paradicsommal együtt. 

Melegítsük elő a sütőt maximum hőmérsékletre.
Amikor a húsok kisültek szedjük ki őket szalvétára és várjuk meg, amíg az olaj kicsit lecsöpög róluk. Szedjük át az összes húst egy tepsibe.


Osszuk el a szeleteken a paradicsomot, majd helyezzük rá a sajtot a paradicsomokra.


Tegyük be 8 percre a sütőbe és már fogyaszthatjuk is.
A recept nevében azért tettem zárójelbe, hogy rántott, mert akinek nincs kedve vesződni a panírozással, az csak simán süsse elő a csirkét egy serpenyőben. Ilyenkor elég sózni és borsozni a húst, majd mehet szintén egy tepsibe, paradicsom, mozzarella a tetejére és 8 perc múlva ár ehet is.

2013. október 15., kedd

Derelye, barátfüle


Múlt hétvégén Zsófi jött hozzánk vendégségbe. Az eredeti terv az volt, hogy együtt csinálunk túrós és lekváros derelyét ebédre, ehhez pedig a lekvárt Zsófi fogja hozni. Zsófinak végül sikerült úgy elkésnie, hogy pont akkor toppant be, mikor közöltem, hogy kész az ebéd (életem első, többfogásos ebédje, amit egyedül csináltam). Lekvár hiányában végül csak túrós derelyét készítettem, de a lekvárnak az ebéd közepén mégis főszerep jutott: az üveg benne volt egy zacskóban, a zacskó fülébe beleakadt a macska lába, aki úgy megijedt ettől, hogy végighúzta a zacskót a lakáson, az üveg eltörött, a lekvárból pedig jutott a parkettára, bútorokra, falra, de még a szúnyoghálóra is. 

E kis szösszenet után jöjjön a recept! Derelye tésztából elég sokfélét találni a neten. Két alap recept van: krumplis és nem krumplis. A mi családunkban krumplis derelyét készítenek generációk óta, így én is ilyet akartam csinálni, ezért felhívtam anyukámat, aki azt mondta, hogy legyen benne krumpli, de ne tegyek bele sokat, mert akkor ragacsos lesz a tészta. Ez kicsit ellent mondott kb. az összes receptnek, mert mindenhol 1 kg krumplit írtak, minimális liszttel. Én most is inkább anyura hallgattam. 


Hozzávalók

30 dkg krumpli
1 tojás
2-3 dkg vaj vagy margarin
25 dkg liszt
zsemlemorzsa
olaj


A krumplit hámozzuk meg, kockázzuk fel és sós vízben (1 teáskanál) főzzük meg. Amikor már puha, szűrjük le és törjük össze. Tegyük félre, mert meg kell várni, amíg kihűl teljesen.

Készítsük egy tálba a többi hozzávalót, majd adjuk hozzá a kihűlt krumplit. Gyúrjuk addig, amíg szép sima tésztát nem kapunk. Kicsit pihentessük a tésztát. Annyi idő elég, amíg elkészítjük a tölteléket (ha túrósat csinálunk - citrom, cukor, tejföl, tojássárga, mazsola mehet bele) és pirítunk zsemlemorzsát úgy, ahogy a túrógombócnál.


Vágjuk két részre a tésztát. Lisztezett felületen nyújtsuk ki szögletes alakúra és tegyük rá a tölteléket. A tészta tetején hagyjunk egy szélesebb sávot, mert majd ezt kell ráhajtanunk a töltelékre.


Hajtsuk rá a tésztát a töltelékre, majd a kupacok között a tenyerünk élével jól nyomjuk le a tésztát, majd a ráhajtott tészta szélét is jól nyomjuk hozzá a kinyújtott tésztalaphoz. (A méretezésnél vegyük figyelembe azt, hogy a tészta a forró vízben meg fog duzzadni. Az én derelyéim elég gigásziak lettek.)


Fogjuk a derelyevágót és vágjuk ki a derelyéket.
Tudni akarom, hogy mit csinálsz!
A kész tésztákat tegyük egy belisztezett tálcára. Fontos, hogy a tészták széle jól le legyen zárva, ezért ezt mindig ellenőrizzük, és javítsuk, ha kell!


Egy magas falú lábosban forraljunk fel vizet. Amikor a víz felforrt tegyünk bele 10 db derelyét. Várjuk meg, amíg újra felforr a víz és innentől számított kb. 3-5 percig főzzük még. Érdemes egyet megkóstolni, mielőtt késznek nyilvánítjuk.


A kész derelyéket szedjük ki a vízből és tegyük át a zsemlemorzsába. Forgassuk át, majd főzzük ki a következő adagot. A fenti mennyiségből nekem 30 db derelyém lett, de elég nagyok voltak : )


2013. október 5., szombat

Kacsamell vörösboros körtével

Főkép, erkélyráccsal
Ma elkészítettem életem első kacsamellét, ami olyan finom lett, hogy ihaj!! Most majdnem annyira büszke vagyok magamra, mint amikor házi rétest csináltunk.

Hozzávalók 

kacsamell

bors
2 evőkanál olaj

Hozzávalók a mártáshoz

2 evőkanál cukor
1 evőkanál olaj
1 teáskanál szárított gyömbér
2,5 dl száraz vörösbor
csipet só
kevés bors
1 evőkanál balzsamecet
2 körte

Melegítsük elő a sütőt 200 fokra. A kacsamelleket mossuk meg, majd vágjuk be a bőrét valahogy így:


Sózzuk és borsozzuk a kacsamell mindkét oldalát. A bőrre tehetünk kb. két csipet sót, a másik oldalára pedig egy csipettel. Egy serpenyőben hevítsük fel az olajat, majd tegyük bele a kacsamellet úgy, hogy a bőrös része legyen alul. Kb. 7-es fokozaton 4 percig süssük, majd fordítsuk meg és süssük további 2 percig a másik oldalát is.


Ha ezzel megvagyunk, akkor tegyük át egy tepsibe a húsokat (én a serpenyőben lévő zsírból átmertem egy kanállal) és tegyük be a sütőbe. Kicsit változtattam a sütési időn: 200 fokon sütöttem 30 percig. (Ákos ezen teljesen kibukott, hogy mit tettem azzal a hússal, de én átsütve szeretem, nekem ne legyen rózsaszín a belseje, mert azt nem bírom. Nekem 30 perc alatt sem lett száraz, de akkor mindenki saját ízlése alapján döntsön ebben a kérdésben.)

Amíg sül a kacsa van időnk elkészíteni a mártást.
Ehhez a cukrot és az olajat tegyük egy serpenyőbe, és közepes lángon kezdjük el karamellizálni a cukrot. 


Amikor szép sötét színe lesz vegyük le a tűzről és óvatosan kezdjük el hozzáadni a bort. Mivel a bor hideg (lehetőleg szoba-hőmérsékletű legyen), a karamell pedig meleg, így sisteregni, köpködni fog rendesen, ezért lehetőleg álljunk messzebb a serpenyőtől. A hideg bor le fogja hűteni a karamellt, ami így meg fog keményedni, de ez nem baj. Amikor már meg tudjuk közelíteni a serpenyőt, akkor tegyük vissza közepes lángon a tűzhelyre. 


A meleg hatására a karamell újra fel fog olvadni. Szórjuk bele a gyömbért, egy csipet sót és egy kis csipet borsot. Adjuk hozzá a balzsamcetet is, majd közepes lángon addig főzzük, amíg besűrűsödik. Ha már kezd sűrű lenni, akkor adjuk hozzá a felvágott körtéket is.


Főzzük addig, amíg a körte megpuhul, és már készen is vagyunk.

2013. szeptember 29., vasárnap

Túrós csusza házi tésztából, sütőben sütve



Már régóta terveztem, hogy kipróbálom milyen a túrós tészta, ha sütőben sül. Kicsit csavartam is még rajta, mert a tésztát is mi csináltuk hozzá. A végeredmény finom volt, de rá kellett jönnöm, hogy nekem az a finom a túrós tésztában, ha a túró és a tejföl hidegen kerül a meleg tésztára. Nekem a hideg-meleg kombinációtól lesz igazán finom.


Hozzávalók

20 dkg liszt
2 tojás
egy teáskanál só
25 dkg túró
szalonna
tejföl


A lisztet, a sót és a tojást tegyük egy tálba és gyúrjuk addig, amíg szép, sima tésztát nem kapunk belőle. Ha nagyon nem akarna összeállni, akkor adjunk hozzá egy kevés vizet is. Ez megint csak izommunka a javából, de tényleg megéri, mert a házi tészta sokkal finomabb, mint a bolti. Ha valakinek még sincs kedve, ideje bajlódni vele, akkor használjon bolti tésztát. Ebben az esetben a tésztát előre meg kell főzni. Házi tészta esetében erre nincsen szükség.

A meggyúrt tésztát mi be szoktuk tenni fél órára a hűtőbe pihenni (fóliába csomagolva), de ezt a lépést ki is lehet hagyni. 

A tésztát szép vékonyra kell kinyújtani. Ehhez szedjük két vagy három darabba és sodrófával vagy tésztanyújtó géppel nyújtsuk ki, olyan vékonyra, amennyire csak tudjuk. Ehhez én tésztanyújtó gépet szoktam használni, amivel gyorsan abszolválható ez a feladat.

Ez a mi kis tésztanyújtó gépünk.


Ez pedig a végeredmény.

A kinyújtott tésztát hagyjuk fél órán át pihenni. Amíg pihen, addig kockázzuk fel a szalonnát és takarék lángon süssük ki a zsírját. Nem kell teljesen készre sütni, mert a sütőben sütve is veszít még a zsírtartalmából, így kb. akkor kapcsoljuk le alatta a lángot, amikor már üvegesre sült, de még nem pirult meg teljesen.


Ha ezzel megvagyunk, kezdjük el összeállítani egy kivajazott jénaiban a csuszát. A tésztát tépkedjük szét kisebb darabokra. Nem kell egyformának lenni, csak ahogy esik, úgy puffan alapon csináljuk. Ne legyen nagyon apró sem. Tegyünk egy réteget a jénai aljába belőle. 


Szórjunk rá túrót (kevesebbet, mint amit én tettem), locsoljunk rá egy kevés tejfölt, majd szórjunk rá egy keveset a szalonnából is. Jöhet rá egy újabb adag tészta. Folytassuk a rétegezést addig, amíg minden hozzávaló elfogy. 


A tetejére mindig tészta kerüljön. Ezt kenjük meg tejföllel és szórjunk rá szalonnát is. 


190 fokra előmelegített sütőben kb. 25 percig süssük.


2013. szeptember 22., vasárnap

Csokoládés baracktorta



Az én drága nővérkém már jó pár hete átküldte nekem az alábbi sütemény receptjét, fotókkal együtt, hogy kitehessem a blogra. Szívem szerint még (mindig) nem ez a recept következett volna, de Zsófi, aki épp Mexikóban tesz semmit, képes volt onnan e-mail-ben reklamálni, hogy nem találja a receptjét. Mivel pár nap múlva hazajön, és én szeretnék ajándékot kapni, így átmegyünk süteményes blogba. 
Jöjjön egy újabb tortarecept, aminek eredményéből egyébként én nem kaptam. Ezt csak azért jegyzem meg, mert Zsófi minden receptem alá odaírja, hogy ő ebből miért nem kapott?
A recept forrása valamilyen receptes mintakártya, az a fajta, amivel postán szokták bombázni a népet (bár én régen kaptam ilyet).


Hozzávalók
(26 cm-es tortaformához)

A tésztához

20 dkg vaj
15 dkg barna cukor
1 csomag vaníliás cukor
4 tojás
1 csipet só
30 dkg rétesliszt
5 dkg keserű kakaópor
1,5 kávéskanál sütőpor
2,5 dl tej

A krémhez

3 evőkanál baracklekvár
3 dl tejszín
1 csomag habfixáló por
1 kávéskanál vaníliás cukor
2 evőkanál porcukor
2-3 barack a díszítéshez

Zsófi annyi megjegyzést fűzött a krémhez, hogy szerinte kicsit többet is elbírt volna a tészta.

Első lépésként a vajat a cukorral és a vaníliás cukorral habosra keverjük (tapasztalataim szerint ez nem két perc alatt történik meg, így ne essünk kétségbe).  Zsófinál ez jelentette a habosat, a lényeg, hogy szép, csomómentes legyen, és hogy keverjük, amíg csak bírjuk. 


Adjuk hozzá a sót és a tojásokat, és dolgozzuk el szép egyenletesre az egészet.


Most szórjuk bele az összes egyéb hozzávalót (a lisztet, kakaóport szitálhatjuk is) és ezzel is keverjük ki csomómentesre.


Vajazzuk ki a tortaformát, öntsük bele a tésztát és hideg sütőben, a legalsó rácson 180 fokon kb. 1 óráig süssük. Ha mindent jól csináltunk, akkor egy ilyet fogunk kapni a végén.


A tésztát vágjuk ketté. Az alsó szeletet kenjük meg a lekvárral.

A tejszínt félig verjük fel, ekkor adjuk hozzá a habfixálót és a cukrokat és verjük kemény habbá. Emlékeim szerint életem első tejszínhabverése igencsak kudarcba fulladt, vagy inkább a WC-be. Hiába volt hűtőben 12 órán át (ez nagyon fontos), egyáltalán nem sikerült belőle habot vernem. Végül másnap újra próbálkoztam, egy másik típussal, amivel már sikerrel jártam. (Ez csak egy kis intermezzo volt, hogy saját élmény is legyen a posztban.)


A hab felét kenjük a két tortaszelet közé, a másik felét pedig a torta tetejére simítsuk. Kb. 4 órára tegyük hűtőbe. Felszolgálás előtt díszítsük a tetejét barackszeletekkel.

Ez a kép nagyon vicces az egérrel a háttérben.
Miért is nem kaptam ebből a tortából??

2013. szeptember 17., kedd

Narancsos brownie vanília fagylalttal




A sertésszűzön kívül van még egy dolog, amire Zoli rákattant, ez pedig a brownie. Most van a harmadik, egymást követő hétvége, amikor szombat este browniet süt. Ez azt jelenti, hogy megsüti szombaton a sütit ami szerdán fogy el, majd két nap brownie szünet és kezdődik az egész elölről. Egy baj van, hogy a vanília fagyink időközben elfogyott. (A recept forrása)


Hozzávalók

15 dkg magas kakaótartalmú étcsokoládé (65-70%-os)
16 dkg vaj
20 dkg cukor (a recept 33 dkg-ot ír, de úgy szerintünk túl édes)
fél rúd vanília (vagy egy teáskanál vanília kivonat, vagy egy csomag vaníliás cukor)
12 dkg liszt
3 tojás
1 narancs leve és reszelt héja
(Az eredeti recept ír még kakaóport is, de mi ezt ki szoktuk hagyni.)


A csokoládét és a vajat kockázzuk fel, majd vízgőz fölött addig olvasszuk, amíg szép, homogén krém lesz belőle. (A vízgőz fölötti olvasztás annyit jelent, hogy egy lábosba teszünk 4 cm magasságig vizet, a lábosra ráhelyezünk egy másik edényt úgy, hogy az alsó lábosból a gőz ne tudjon kiszökni, vagyis teljesen befedje, mint egy fedő. A felső edénybe tesszük azt, amit olvasztani szeretnénk. Közepes lángon tartsuk melegen a vizet.)


Amikor már felolvadt a csoki, reszeljük bele a narancs héját és csavarjuk bele a narancs levét. A kész masszát tegyük kicsit félre hűlni. Nem kell visszadermednie keményre, az a lényeg, hogy amikor hozzáadjuk a tojásokhoz már ne legyen forró.





Az egész tojásokat tegyük egy másik tálba és kezdjük el habosítani.

Adjuk hozzá a cukrot és a vaníliát (vanilin cukrot/kivonatot) és addig verjük, amíg ilyen szép világossárga nem lesz.


Szórjuk bele a lisztet is és keverjük ki csomómentesre. Utolsó lépésként adjuk hozzá a csokoládés masszát és ezzel is keverjük el alaposan.

Ennyi volt a tészta összeállítása, tehetjük is egy kis méretű (24x18), sütőpapírral kibélelt tepsibe.


180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 percig kell sütni. Ne nyitogassuk a sütőajtót! 20 perc után nézzük meg. Akkor jó, ha a közepébe szúrt fogpiszkálón nyers tészta marad, de körben már kérges a tészta.
Nekünk nem szokott folyni a közepe, csak olyan finoman lágy marad. Másnap, harmadnap is fogyasztható, én 20 mp-ig mikróban át szoktam melegíteni. 
Melegen, fagyival az igazi :)
Google+