2012. január 29., vasárnap

Túrós kosárkák


Újabban rákaptam a bolti leveles tésztára, próbálgatom mi mindenre jó. Húsos recept már került fel a blogra, így jöjjön most egy édes próbálkozásom. Régebben többször készítettem már túrós batyut kelt tésztából, még a blog előtti időkben. A mostani recept végeredménye nagyon hasonlít a túrós batyuhoz, de sokkal gyorsabban megvan.


Hozzávalók

1 csomag leveles tészta (a 400 g-ból 11 kosarat lehet kihozni, a 275 g-ból 8-at)
25 dkg túró
1 tojás
1 kanál tejföl
1 csomag vaníliás cukor
2 evőkanál porcukor
rum
mazsola
citromlé vagy citrom
margarin a kikenéséhez
muffin forma

A mazsolát áztassuk be rumos vízbe. A margarinnal kenjük ki a sütőformát. A sütőt pedig kapcsoljuk be 200 fokra.
A leveles tésztát kockázzuk fel egyforma, nagyobb darabokra.


Fogjunk egy kockát, téglalapot, melyik hogy sikerült, és igazítsuk bele a sütőformába. A tetején ki kell lógnia a tésztának, valahogy így:


Csináljuk meg ezt az összes mélyedésben.

A túrót a tojás sárgájával (a fehérjét ne dobjuk ki, habbá kell majd verni), a tejföllel és a cukrokkal keverjük el. Tegyük bele a mazsolákat. Adjunk hozzá egy kevés citromlét és jól dolgozzuk el. A tojás fehérjét verjük kemény habbá és adjuk hozzá a túróhoz.


Kezdhetjük a kosarak töltését. Kb. egy evőkanál túró jut minden kosárba, de ez elég is.


Ha ezzel megvagyunk, le kell zárni a kosarakat. Fogjuk össze a tészta négy sarkát és csavarjunk rajta egyet.


Csináljuk meg a műveletet az összes kosárral. A tészta tetejét kenjük meg: én ehhez tejfölt használtam, mert nem akartam ezért felütni egy tojást. De ha valakinek az szimpatikusabb, kenheti tojással is. Meg is vagyunk, mehet a sütőbe, nálam 200 fokra, kb. 20 percre.

Ilyen amikor megsült.
Nővérem találmánya, hogy a még forró tésztát ketté vágta, tett bele egy kis csokit, visszazárta és megvárta amíg felolvad a csoki. Ha valaki szeretne bele csokit is tenni, akkor sütés előtt tegyen egy kocka étcsokit a túróba, mielőtt lezárja a kosarat.

Porcukorral meghintve vagy a nélkül tálaljuk.

2012. január 24., kedd

Csípős (tonhalas) tészta



Korábban sosem szerettem a csípős ízt, de újabban próbálkozom vele. Én ezt az öregedésnek tudom be: így jártam a túrós tésztával is: régen porcukorral ettem, most már csak szalonnával megy le. Norka barátnőm szerint ne legyek szigorú magamhoz, ez nem az öregedés miatt van, hanem egyszerűen csak változik, finomodik az ízlésem.
A recept Zolitól származik. 


Hozzávalók 1 főre

spagetti tészta
4 gerezd fokhagyma
1-2 csípős paprika (ki mennyire szereti csípősen)
1 tonhal konzerv
olivaolaj
citromlé




Tegyünk fel sós vizet a tészta kifőzéséhez.
Pucoljuk meg a fokhagymákat és vágjuk apróra. A paprikát szinté vágjuk apróra. A serpenyőbe tegyünk olívaolajat, két csipet sót és szórjuk rá a fokhagymát és a paprikát.


Alacsony lángon pirítsuk össze. Ha szeretnénk tonhalat is tenni hozzá, akkor pár perc után azt is tegyük bele a serpenyőbe. Mielőtt hozzáadjuk, öntsük le a tonhalról a levet. Továbbra is alacsony lángon süssük.


Ha felforrt a tésztafőző víz, tegyük bele a tésztát. Ha tonhalat is tettünk a fokhagymához, akkor adjunk 3-4 kanál tésztafőző vizet a tonhalhoz. Akkor merjük át, amikor a tészta már 5 perce a vízben fő (a keményítő kifő belőle).
Ha tonhal nélkül készítjük, akkor erre nincs szükség.

Ha a tészta megfőtt, keverjük össze a szósszal.


Resztelt sajttal tálaljuk.

2012. január 20., péntek

Sült pulyka almával


Ez a recept tk. anyukám karácsonyi pulykája. A különbség az, hogy Ő mindig sokkal nagyobb darabokban süti meg a pulykacombot. Túl nagy recept nem fog következni, hozzávaló alig van, viszont annál finomabb a végeredmény.


Hozzávalók

pulykacomb
1 fej vöröshagyma
fél fej fokhagyma
1-2 alma

bors
bacon szalonna

Fogjuk a pulykacombot, vágjuk fel több darabra. Sózzuk és borsozzuk be a húsokat. Vegyünk egy fej hagymát és karikázzuk fel. Ezt is szórjuk rá a húsra. Tegyünk még mellé fokhagymát is: pucoljuk meg a gerezdeket és egészben tegyük be a húsok közé. Ne sajnáljunk, nagyon finom, ha sok van benne. A sok fokhagyma azért is fontos, mert karácsonykor nálunk mindig nagy vadászat van a fokhagymákra.


Ezen kívül tehetünk még szalonna szeletek is a tetejére. Locsoljuk meg étolajjal és mehet is a sütőbe. Fólia alatt, kis lángon süssük.
Mikor már átpuhult a hús és levet is eresztett, vegyük le a fóliát és úgy süssük tovább.


Utolsó mozzanatként tegyük mellé a gerezdekre vágott almát és így süssük tovább (az almának kb. 10 perc kell).
Én szóltam, hogy nem lesz hosszú recept, de gyorsan elő lehet készíteni és nagyon-nagyon finom.

2012. január 14., szombat

Sacher torta



Még karácsonyra vállaltam be, hogy megsütöm életem első Sacher tortáját. Találtam is a neten egy receptet, ami elnyerte a tetszésemet. Ehhez csak annyi kellett, hogy ebben végre nem kakaóport, hanem magas kakaótartalmú étcsokoládét használtak a tésztához. Annak, hogy a recept csak most kerül ki a blogra, egy oka van: a tésztája olyan tömör lett, hogy karácsonykor poénok sorozata született róla: "-Mi volt ez a csattanás? Csak nem leesett a Sacher torta?" vagy "-Még jó, hogy kaptál pizzaszeletelőt karácsonyra, így lesz mivel elvágni a Sacher tortát!" És még egy anyukámtól: -"Ne aggódj, 26-ra minden süti el fog fogyni, úgyhogy akkor majd megesszük a Te Sacher tortád is!" (Anyukámnak egyébként most is igaza lett.) Azért azt hozzá tenném, hogy a torta finom lett, de Zsófi szavajárása szerint igen munkás volt megenni.
Az első kísérletet így egy második követte, és habár az eredeti recept oldalán többször is kiálltak a mellett, hogy nem kell bele sütőpor, én nem kockáztattam, beleöntöttem egy csomaggal, biztos, ami biztos.

(A recept az alábbi oldalról származik: http://desszert.eu/sacher_torta )

Hozzávalók

A tésztához

13 dkg vaj
11 dkg porcukor
6 tojás
13 dkg olvasztott, magas kakaótartalmú étcsokoládé
13 dkg búzaliszt
(1 csomag sütőpor)

A bevonathoz

0,5 dl víz
11 dkg porcukor
15 dkg magas kakaótartalmú étcsokoládé
6 dkg vaj
5 ml ecet

A töltéshez baracklekvár.

A csokit olvasszuk fel. Én lusta vagyok és nem is profi, ezért fogtam, és becsaptam olvasztó fokozatra a mikróba. Tudom, tudom... de vállalom, hogy így csináltam. Akinek van kedve, csinálhatja gőz felett is.
Válasszuk szét a tojásokat, mert a fehérjét habbá kell majd verni.

A vajat a porcukorra habosra verjük.


Folyamatos keverés mellett adjuk hozzá a tojássárgákat.


Dolgozzuk jól el, majd mehet bele az olvasztott csokoládé (ezzel is dolgozzuk el jó alaposan). Én az eredeti recepttel ellentétben a csokoládét követően adtam hozzá a lisztet és a sütőport.

Most jöhet a fehérje felverése: előtte mossuk el a habverőket. Nem elég ha lenyaljuk! Ha zsíros habverővel esünk neki, akkor a tojásfehérjéből nem lesz hab. A felvert habot adjuk hozzá a tésztához szép nagy mozdulatokkal, hogy ne törjön össze.



Az egész massza mehet egy 22 cm-es (én ezt első alkalommal nem ugrottam meg) tortaformába és irány a sütő. A recept 170 fokon kb. 60 percet írt, a mi sütőnkben viszont 30 perc is elég volt, szóval figyeljünk oda. A légkeverés szigorúan tilos!

Amíg sül a tészta, készítsük el a bevonatot a tetejére. Meg kell mondjam, hogy nagyon féltem a bevonótól, hogy csomós lesz és csúnya, de annyira gyönyörű lett, hogy még anyukám is elámult.

Tegyük a vizet, a cukrot és az ecetet (én kb. egy mokkáskanálnyit tettem bele, vagy kicsit kevesebbet) és forraljuk fel (folyamatosan kevergessük).


Ha felforrt kapcsoljuk le, tegyük bele a csokoládét és keverjük el. Mikor már szép sima, adjuk hozzá a vajat is, és azzal is dolgozzuk el. Mire felhasználásra került, az enyém becsomósodott, de csak felmelegítettem újra a tűzhelyen és már használható is volt.


Az én tapasztalatom az, hogy ez a mennyiség sok a torta bevonásához; mindkét alkalommal maradt belőle. A karácsonyi verziókor a következőképp használtam fel a maradékot: amikor a torta már kicsit megdermedt, újra felolvasztottam a maradék bevonót. Egy zacskóba töltöttem a csokoládét, kivágtam a szélét, pont úgy mint mikor a mézeskalácsot díszítettem. Kis nyomás a zacsira, és máris feliratozhatjuk a Sacher tortát. 

Na, megnézem a tésztát, hogy  milyen lett : )
Húúúú, jó lett, finom és puha és magas:


Ha már kihűlt a tészta, vágjuk le a tetejét egyenesre. Csak annyit vágjunk le, amennyi feltétlen szükséges (meg is ehetjük, mert már úgy sem kell). Azért kell levágni egyenesre a tetejét, hogy szépen be tudjuk vonni. Ezt követően vágjuk ketté a tésztát.


Most jöhet a Sacher torta lényege: a lekvár. Ugyan a recept szerint fel kell melegíteni, de én ezt nem tettem meg, csak simán megkentem Zsófi által készített fehér csokis baracklekvárral. Nyammmm! Ha megkentük mindkét oldalát, borítsuk egybe és vonjuk be vékonyan a külsejét is.


Most öntsük rá a csokibevonót: egy kupacban marad a tetején, de a késsel óvatosan lökdössük kicsit és szépen el fog folyni a széléig és lecsorog. Igazgassuk el és kész is van a Sacher tortánk.



2012. január 4., szerda

Húsos-tejfölös tekercs, leveles tésztából


Első körben elnézést, hogy ennyire elmaradtam, de eltartott egy darabig, amíg elfogyasztottuk a karácsonyi maradékokat. De jelentem, elfogyott a töltött káposzta is, így a héten főzésre is sor került. Hogy ennek az ételnek mi a neve, arról fogalmam sincs, de finom volt. És tejfölös. Napi egy kis doboz a fejadagom. És legutóbb már a vödrös verziót vásároltam.


Hozzávalók

0,5 kg darált sertéscomb
hagyma
pirospaprika

bors
kömény
1 nagy tejföl
réteslap (egy lap) vagy leveles tészta (bolti változat volt nálam)

A darált húst pörköltesen készítjük el. Na most, én még termelni (értsd: dolgoztam) voltam, így Zoli kezdte el a pörkölt készítését, de nem fotózott. Így erről nincsenek képek. DE! Most megteszem azt, amit eddig még soha és belinkelek egy másik (saját) bejegyzést: http://katasztrofa-konyha.blogspot.com/2011/12/tejfolos-csirkepaprikas.html Szóval, itt le van írva fotókkal hogyan kell pörköltet készíteni. Ez alapján már el tudjuk készíteni a sertéshúst. Csinálhatjuk úgy is, hogy kevés leve legyen (mi most így készítettük el), de főzhetjük bő lével is. Ha így döntünk, akkor a végén a levét tejföllel behabarva a betekert tészta tetejére kell önteni, mint a húsos rakott palacsintánál. A habarás menetét szintén a csirkepaprikásnál találjuk meg.


Jöhet a tészta. Mi kipróbáltuk leveles tésztából és réteslapból is. Szerintem réteslapból finomabb volt. (A fotók a leveles tésztával készültek.)
Tegyük a tésztát egy nagy konyharuhára. Erre azért van szükség, mert ennek a segítségével fogjuk feltekerni a tésztát. Ha nincs épp tiszta fölös konyharuha, használjunk erre sütőpapírt.


Ha leveles tésztát használunk, megkenhetjük egy kis tejföllel. Rétestészta esetében ez szerintem nehézkesebb, könnyen szakad, így azt inkább csak olajjal kenjük meg. Erre azért van szükség, mert a bolti tészta nagyon száraz, és kenés nélkül olyan lesz mint a papír. Nem kell sok. Én tojáskenő ecsettel vittem fel rá egy keveset. Mintha falat festenék.

Szórjuk rá a húst. Erre is tehetünk még tejfölt :) Szerintem ez a húsmennyiség, amit én rászórtam, azért túlzás, de biztos éhes voltam, mikor készítettem.


A sütőpapír segítségével tekerjük fel a tésztát. Gurgassuk, míg ilyen tekercs nem lesz belőle:


A tetejét is kenjük meg tejföllel. 220 fokos sütőben (nálam minden ezen sül) kb. 20 perc alatt sül át.


Minő meglepetés: tejföllel tálaljuk.

A rétestésztás verzió végeredménye:


Ez kicsit laposabb lett, mivel a tészta vékonyabb. A végén a tetejére szórtunk még reszelt sajtot. No meg persze tejfölt hidegen.
Azt hiszem a tejfölből címke lesz.

Google+