2013. október 20., vasárnap

(Rántott) csirkemell paradicsommal és mozzarellával



Mostanában egyre többször készítek el olyan ételeket, amit főzős műsorokban látok. Korábban szinte soha nem álltam neki ezek alapján főzni, mert nagyon bonyolultak vagy időigényesek voltak a receptek, de az is sokszor előfordult, hogy a hozzávalók voltak túl drágák egy kísérletezéshez. Jobban szeretem az egyszerű, gyorsan elkészíthető recepteket, amikhez nem kellenek extra hozzávalók. Ez vagyok én, és úgy látom, hogy a mostani főzőműsorok nekem kedveznek. Egyre több olyan műsor van, ahol a cél az, hogy főzzünk gyorsan, egyszerűen, 30 perc alatt. 
A mostani recept is egy ilyen, semmi extra, de kicsit azért mégis más. Ezt az ételt Gordon Ramsay egyik műsorában készítették el, de a recept linkjét a neten már nem találtam. 


Hozzávalók

1 csirkemell
tojás
liszt
zsemlemorzsa

olaj
2 paradicsom
oregánó
mozzarella

A húst vágjuk fel szeletekre. Mossuk meg, sózzuk és panírozzuk be. Akinek szüksége van a panírozás részleteire az itt találja.

Ha a húst bepaníroztuk, kezdjük el kisütni forró olajban. (Én végig közepes lángon sütöttem.) Amíg elkészülnek a rántott húsok, készüljünk elő a következő lépéshez. 

A paradicsomot mossuk meg,vágjuk fel cikkekre. Tegyünk kb. 1 teáskanálnyi olíva olajat egy serpenyőbe, forrósítsuk fel, majd tegyük bele a paradicsomot és szórjuk meg oregánóval.


Forgassuk át kb. 2 percen keresztül, majd le is zárhatjuk alatta a tűzhelyet. Vágjuk fel szeletekre a mozzarellát (mi két nagy darab mozzareállt vettünk) és tegyük félre a paradicsommal együtt. 

Melegítsük elő a sütőt maximum hőmérsékletre.
Amikor a húsok kisültek szedjük ki őket szalvétára és várjuk meg, amíg az olaj kicsit lecsöpög róluk. Szedjük át az összes húst egy tepsibe.


Osszuk el a szeleteken a paradicsomot, majd helyezzük rá a sajtot a paradicsomokra.


Tegyük be 8 percre a sütőbe és már fogyaszthatjuk is.
A recept nevében azért tettem zárójelbe, hogy rántott, mert akinek nincs kedve vesződni a panírozással, az csak simán süsse elő a csirkét egy serpenyőben. Ilyenkor elég sózni és borsozni a húst, majd mehet szintén egy tepsibe, paradicsom, mozzarella a tetejére és 8 perc múlva ár ehet is.

2013. október 15., kedd

Derelye, barátfüle


Múlt hétvégén Zsófi jött hozzánk vendégségbe. Az eredeti terv az volt, hogy együtt csinálunk túrós és lekváros derelyét ebédre, ehhez pedig a lekvárt Zsófi fogja hozni. Zsófinak végül sikerült úgy elkésnie, hogy pont akkor toppant be, mikor közöltem, hogy kész az ebéd (életem első, többfogásos ebédje, amit egyedül csináltam). Lekvár hiányában végül csak túrós derelyét készítettem, de a lekvárnak az ebéd közepén mégis főszerep jutott: az üveg benne volt egy zacskóban, a zacskó fülébe beleakadt a macska lába, aki úgy megijedt ettől, hogy végighúzta a zacskót a lakáson, az üveg eltörött, a lekvárból pedig jutott a parkettára, bútorokra, falra, de még a szúnyoghálóra is. 

E kis szösszenet után jöjjön a recept! Derelye tésztából elég sokfélét találni a neten. Két alap recept van: krumplis és nem krumplis. A mi családunkban krumplis derelyét készítenek generációk óta, így én is ilyet akartam csinálni, ezért felhívtam anyukámat, aki azt mondta, hogy legyen benne krumpli, de ne tegyek bele sokat, mert akkor ragacsos lesz a tészta. Ez kicsit ellent mondott kb. az összes receptnek, mert mindenhol 1 kg krumplit írtak, minimális liszttel. Én most is inkább anyura hallgattam. 


Hozzávalók

30 dkg krumpli
1 tojás
2-3 dkg vaj vagy margarin
25 dkg liszt
zsemlemorzsa
olaj


A krumplit hámozzuk meg, kockázzuk fel és sós vízben (1 teáskanál) főzzük meg. Amikor már puha, szűrjük le és törjük össze. Tegyük félre, mert meg kell várni, amíg kihűl teljesen.

Készítsük egy tálba a többi hozzávalót, majd adjuk hozzá a kihűlt krumplit. Gyúrjuk addig, amíg szép sima tésztát nem kapunk. Kicsit pihentessük a tésztát. Annyi idő elég, amíg elkészítjük a tölteléket (ha túrósat csinálunk - citrom, cukor, tejföl, tojássárga, mazsola mehet bele) és pirítunk zsemlemorzsát úgy, ahogy a túrógombócnál.


Vágjuk két részre a tésztát. Lisztezett felületen nyújtsuk ki szögletes alakúra és tegyük rá a tölteléket. A tészta tetején hagyjunk egy szélesebb sávot, mert majd ezt kell ráhajtanunk a töltelékre.


Hajtsuk rá a tésztát a töltelékre, majd a kupacok között a tenyerünk élével jól nyomjuk le a tésztát, majd a ráhajtott tészta szélét is jól nyomjuk hozzá a kinyújtott tésztalaphoz. (A méretezésnél vegyük figyelembe azt, hogy a tészta a forró vízben meg fog duzzadni. Az én derelyéim elég gigásziak lettek.)


Fogjuk a derelyevágót és vágjuk ki a derelyéket.
Tudni akarom, hogy mit csinálsz!
A kész tésztákat tegyük egy belisztezett tálcára. Fontos, hogy a tészták széle jól le legyen zárva, ezért ezt mindig ellenőrizzük, és javítsuk, ha kell!


Egy magas falú lábosban forraljunk fel vizet. Amikor a víz felforrt tegyünk bele 10 db derelyét. Várjuk meg, amíg újra felforr a víz és innentől számított kb. 3-5 percig főzzük még. Érdemes egyet megkóstolni, mielőtt késznek nyilvánítjuk.


A kész derelyéket szedjük ki a vízből és tegyük át a zsemlemorzsába. Forgassuk át, majd főzzük ki a következő adagot. A fenti mennyiségből nekem 30 db derelyém lett, de elég nagyok voltak : )


2013. október 5., szombat

Kacsamell vörösboros körtével

Főkép, erkélyráccsal
Ma elkészítettem életem első kacsamellét, ami olyan finom lett, hogy ihaj!! Most majdnem annyira büszke vagyok magamra, mint amikor házi rétest csináltunk.

Hozzávalók 

kacsamell

bors
2 evőkanál olaj

Hozzávalók a mártáshoz

2 evőkanál cukor
1 evőkanál olaj
1 teáskanál szárított gyömbér
2,5 dl száraz vörösbor
csipet só
kevés bors
1 evőkanál balzsamecet
2 körte

Melegítsük elő a sütőt 200 fokra. A kacsamelleket mossuk meg, majd vágjuk be a bőrét valahogy így:


Sózzuk és borsozzuk a kacsamell mindkét oldalát. A bőrre tehetünk kb. két csipet sót, a másik oldalára pedig egy csipettel. Egy serpenyőben hevítsük fel az olajat, majd tegyük bele a kacsamellet úgy, hogy a bőrös része legyen alul. Kb. 7-es fokozaton 4 percig süssük, majd fordítsuk meg és süssük további 2 percig a másik oldalát is.


Ha ezzel megvagyunk, akkor tegyük át egy tepsibe a húsokat (én a serpenyőben lévő zsírból átmertem egy kanállal) és tegyük be a sütőbe. Kicsit változtattam a sütési időn: 200 fokon sütöttem 30 percig. (Ákos ezen teljesen kibukott, hogy mit tettem azzal a hússal, de én átsütve szeretem, nekem ne legyen rózsaszín a belseje, mert azt nem bírom. Nekem 30 perc alatt sem lett száraz, de akkor mindenki saját ízlése alapján döntsön ebben a kérdésben.)

Amíg sül a kacsa van időnk elkészíteni a mártást.
Ehhez a cukrot és az olajat tegyük egy serpenyőbe, és közepes lángon kezdjük el karamellizálni a cukrot. 


Amikor szép sötét színe lesz vegyük le a tűzről és óvatosan kezdjük el hozzáadni a bort. Mivel a bor hideg (lehetőleg szoba-hőmérsékletű legyen), a karamell pedig meleg, így sisteregni, köpködni fog rendesen, ezért lehetőleg álljunk messzebb a serpenyőtől. A hideg bor le fogja hűteni a karamellt, ami így meg fog keményedni, de ez nem baj. Amikor már meg tudjuk közelíteni a serpenyőt, akkor tegyük vissza közepes lángon a tűzhelyre. 


A meleg hatására a karamell újra fel fog olvadni. Szórjuk bele a gyömbért, egy csipet sót és egy kis csipet borsot. Adjuk hozzá a balzsamcetet is, majd közepes lángon addig főzzük, amíg besűrűsödik. Ha már kezd sűrű lenni, akkor adjuk hozzá a felvágott körtéket is.


Főzzük addig, amíg a körte megpuhul, és már készen is vagyunk.
Google+