2013. június 17., hétfő

Mihez kezdhetünk hat kiló meggyel



Emlékeim szerint kb. tavaly ilyenkor levezényeltem egy meggyszedést. Hathatós földről adott utasításaimnak köszönhetően a fán álló felnőttek tetemes mennyiségű meggyet tudtak szedni. (Aki ott volt, érti miről beszélek :P)
Mindezzel csak arra akartam célozni, hogy kíváló gyümölcsszüret szervező vagyok :P és hogy folytatódik - Mihez kezdjünk? sorozatunk a meggyel.
 
Első körben szánjuk rá rengeteg munkaórát és magozzuk ki a meggyet. Ehhez érdemes mozgosítani minden létező ismerőst.
 
 
Így a hőségriadó kellős közepén érdemes csinálni belőle egy nagy lavór gyümölcslevest, amit aztán csütörtökig hűsítőnek kanalazhatunk egész nap. Meggyleves


 
Másik nagy kedvencem a rumos, vagy konnyakos meggy. Ez egy befőzős recept, a lényege, hogy az üvegbe alkoholt, cukrot és meggyet teszünk, majd alkalomadtán felbontjuk, és megesszük/isszuk magában, vagy desszertekhez felhasználjuk. Rumos meggy
 
Például, mikor nem magában nassolom, akkor ilyen pudingos pohárat szoktam megbolondítani vele:


Utoljára hagytam Zoli kedvencét, a meggyes lepényt, Horváth Ilona receptje alapján: Meggyes lepény


Jó meggyezést mindenkinek!

2013. június 7., péntek

Mihez kezdhetünk hat kiló eperrel

Kép forrás: Innen


Annak ellenére, hogy egy tetű lassúságával írom az új posztokat, az eperszezonnak köszönhetően dübörög a blog nézettsége. Napról-napra látogatottsági rekordokat dönt az oldal (persze csak a saját rekordjait). Szeretnék egy kis segítséget nyújtani azoknak, akik épp hat kiló eper fölött tanakodnak, mihez is kezdjenek vele, ezért összeszedtem az oldalon fellehető összes epres receptet ebbe a posztba.



Az első, és leggyorsabb feldolgozási módszer a lekvár/dzsem főzés. Mivel tavaly munka utána, este érkezett az eperszállítmányom nem vacakoltam hagyományos befőzéssel, hanem a gyorsabb, jamfixes utat választottam: Eperlekvár készítése


A lekváron felül még mindig bőven volt eprem, ennek egy részét eltettem a fagyasztóba. Ehhez nincs külön poszt :) Egyszerűen csak megmostam az epreket, levettem a zöld kalapjukat, megvártam míg megszáradnak, majd telepakoltam velük egy dobozt. Aki most először szeretne fagyasztóba tenni epret, annak jelezném, hogy kiolvasztáskor elég gusztustalan lesz az eredmény, mert összesnek, plöttyek lesznek a gyümölcsök, vagyis senki se számítson arra, hogy decemberben a TV előtt roppanós epret fog enni a fagyasztóból.

A fagyasztott eper viszont tökéletesen megállja a helyét minden más módon, ahol a friss eper is:

Felhasználhatjuk torták krémjéhez: Eperkrémes torta



Készíthetünk belőle eperturmixot: Eperturmix



Vagy akár fagylaltot is: Eperfagyi

Ehhez csinálnom kell új fotót :)
 
Az idei évben a nagy epres álmomat élhettem ki, mivel hozzájutottam életem első igazán méregdrága pezsgőjéhez, amihez elnassoltunk egy kevés idei epret (a filmekben mindig így rendelik a hotelben:  "-Pezsgőt kérnénk és egy kis epret!"). Hát, nem volt akkora élvezet, mint gondoltuk, az eper finom volt, a pezsgő már kevésbé. Van ez így :)
 
(Forrás: Innen )
 

2013. június 2., vasárnap

Lasagne, házi tésztából






Életem első, igazi olasz lasagne-ját két vagy három évvel ezelőtt, karácsonykor ettem. Természetesen Furio követte el. Isteni finom volt, a tésztát is Ő gyúrta hozzá, amit össze sem lehetett hasonlítani a bolti tésztával. Ez megsütve is puha volt, mint a vaj. Kb. azóta tervben volt nálunk, hogy elkészítjük mi is, igazi házi tésztával, de aztán ezt is csak halogattuk, egészen máig. Hozzá kell tennem, hogy én ma is le akartam fújni a projektet, mert nagyon megcsúsztunk, de Zoli kitartott a terv mellett, így végül fél kettőre el is készültünk vele.

Első körben főztünk egy bolognait. Ez már fenn van a blogon, így nincs más dolgom, mint linkelni egyet :P Bolognai szósz
Annyi eltérés van csak, hogy most kihagytuk a vörösbort belőle. Egy kevés szósz egyébként maradt a végén, de ezt lefagyasztottam bolognai szósznak. Majd valamelyik hétköznap jó lesz ebédnek, ha nincs időm főzni.

Amíg a hús puhult, Zoli összeállította a tésztát.

Hozzávalók

30 dkg liszt
3 egész tojás
1 csapott teáskanál só
kevés langyos víz, ha nem állna össze

Elég száraz, kemény tészta lesz a végeredmény. Ha nagyon nem akarna összeállni, akkor kevés vizet adjunk hozzá. Ha készen van, tekerjük be celofánba és tegyük be a hűtőbe fél órára.

Ha letelt a fél óra, akkor vegyük elő a tésztát és vágjuk négy egyenlő részre. A tésztát nagyon vékonyra kell nyújtani. Ezt csinálhatjuk sodrófával is, (tényleg lehetséges így is, én emlékszem, hogy nagyi levesbetétet csinált mindig így, kézzel nyújtotta ki, annyira, hogy szinte át lehetett látni a tésztán), vagy ha van spéci tésztanyújtó gépünk, akkor dolgozzunk azzal! Nekünk van ilyen gépünk, még Zolinak vettem születésnapjára több éve. Akkor sokat használtuk, aztán felkerült a szekrény tetejére, és ott is maradt kb. az elmúlt két évben. 

A gép és a hátérben a tészta.
A géppel szép hosszú csíkokat kaptunk a végén:



Amire szükségünk van még, az a besamel mártás. Egy kis módosítás: Józsefnek álcázott Anikó hívta fel rá a figyelmemet a kommentekben, hogy Furio nem is tesz bele besamelt, így akár el is hagyhatjuk, Furio olaszként csak jobban tudja, mi kell bele!
Aki ennek ellenére tenni szeretne bele:

Hozzávalók
 
4 evőkanál vaj
4 evőkanál liszt
0,5 l tej
szerecsendió

A vajat alacsony lángon megolvasztjuk, majd folyamatos kevergetés mellett rászórjuk a lisztet. Lassan felöntjük a langyos tejjel. Szórjunk rá kevés szerecsendiót és addig főzzük, amíg krémes állagú nem lesz. 
(Én annyira nem vagyok oda ezért a mártásért, nekem túlságosan is tömény íze van, ezért mi ennek az adagnak kb. a felét használtuk csak fel.)

Kezdődhet is az összeállítás, de ehhez reszeljünk még sajtot :)

Szóval, valahogy így fog kinézni az asztal, ha mindent odakészítünk:


A jénait vajazzuk ki és tegyünk az aljára tésztát. Ezt kenjük meg a mártással, merjünk rá 2-3 kanál darált húst, majd szórjunk rá egy kevés sajtot. Erre aztán jöhet újra egy réteg tészta, mártás, hús, sajt, amíg el nem fogynak az összetevők.


A legtetejét tészta réteggel zárjuk és erre szórjuk rá a sajtot.
180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 percig süssük. Sokkal tovább ne, mert a tészta meg fog keményedni. Bolti tészta esetében hosszabb sütési idővel számoljunk, kb. 40 perccel.
Google+