2012. november 25., vasárnap

Hogyan készítsünk nokedlit?



A nokedli számomra tipikusan az a köret, aminek sosem mertem volna egy sima recept szerint nekiállni. Már többször felvetettem anyunak, hogy valamelyik hétvégén csináljunk együtt nokedlit, közben majd én méricskélem a mennyiségeket (mert persze anyu már csak úgy érzésre dobálja bele a hozzávalókat). Végül ma sikerült rávennem a tortúra, így pontos mennyiségekkel rendelkezem.

Még annyit, hogy szerintem nokedliből érdemes nagy adagot készíteni, így egy mocskolással több adagot is elő tudunk állítani, ráadásul a nokedli nagyon jól fagyasztható is, így a fölösleget egyszerűen tegyük el a nincsidőmfőzni időkre a fagyasztóba.


Hozzávalók

75 dkg liszt
6-6,5 dl langyos víz
2 evőkanál búzadara
2 tojás
2 teáskanál só
kevés olaj a kifőtt nokedlihez


A lisztet, búzadarát, sót és tojás tegyük egy tálba, majd a víz fokozatos hozzáadásával kezdjük el összeállítani a tésztát. 


A lényeg az, hogy a végére egy viszonylag masszív tésztát kapjunk. Az a jó, ha keverés közben ellenállást érzünk és ha felemelünk egy kanálnyi tésztát, akkor az nem folyik le a fakanálról, hanem lassan, szinte nyúlósan esik le róla.  Ha túl híg a tészta, akkor szaggatáskor szinte kifolyik a lyukakon és hosszúkás lesz a nokedli. 



A fenti kép már a kikevert tészta. Nem kell, hogy csomómentes, tükörsima legyen, a lényeg az, hogy szépen összeálljon. 

A szaggatáshoz az alábbiakra lesz szükségünk: egy nagy tepsi (ebbe öntsük az olajat) , egy fakanál, vagy palacsinta lapát és egy tésztaszűrő.


A nokedlit azért érdemes tepsibe kiszedni, mert így jobban szellőzik a tészta és nem áll össze egy adag ragacsos masszává az egész. A tepsiben szépen el tud terülni a nokedli, így a tészta súlya nem nyomja agyon az alsó rétegeket, valamint a gőz is könnyen távozik.

A tepsi aljára öntsünk kb 1,5-2 evőkanál olajat.

Egy nagy lábosban tegyünk fel vizet forrni, majd a forrásban lévő vízbe kezdjük el kiszaggatni a nokedlit. 

Töltsük meg a szaggatót tésztával (tele lehet pakolni), majd előre-hátra mozdulatokkal kezdjük el húzni a szaggatót. Érdemes mindig egy nagyon picit megemelni a tésztát tartó fehér részt abba az irányba, amelyikbe éppen húzzuk, így a tészta könnyebben indul meg lefelé. 


A vizet érdemes közben takarékra tenni, hogy a gőz ne égesse a kezünket. Amikor a tartó teljes tartalma belekerült a vízbe, vegyük fel maximumra a lángot és várjuk meg, amíg újra felforr a víz. Közben néha keverjük meg a lábos tartalmát. Amikor a víz újra felforrt, és a nokedlik is feljöttek a víz felszínére, fogjuk a szűrőt és merítsük ki a tésztát a vízből.

A kifőtt nokedlit szórjuk bele a már olajos tepsibe és jól alaposan keverjük át.


Ezt követően szaggassuk ki a következő adagot a fentiek szerint. Ilyen mennyiségnél négyszer kell megismételnünk a mutatványt. 
A kész nokedliket közben folyamatosan keverjük át, hogy az elején beleöntött olaj mindegyik szemet érje. A nokedlit sose fedjük le addig, amíg ki nem hűlt teljesen, ellenkező esetben a fedő alá szoruló gőz miatt az egész ragacsos lesz!

Tojásosan vagy pörkölttel is fogyaszthatjuk.



2012. november 17., szombat

Házi májas készítése


Az egyik nagy kedvencem reggelire a májas, de a bolti (szerintem) tele van szeméttel. Az utóbbi időben ezért nálunk már házi verzió készül. Amikor először készítette Zoli, óriási adag lett a végeredménye, ezért most már csak 20 dkg májból készítjük.


Hozzávalók

20 dkg csirkemáj
fél fej hagyma
baconkocka

bors
rozmaring
1,5 evőkanál vaj

Kezdjük el pirítani a bacont, majd a zsírjára szórjuk rá az apróra vágott hagymát. Alacsony lángon pirítsuk addig, amíg üveges nem lesz a hagyma.


A májat vágjuk fel kisebb darabokra (kicsit nagyobbak legyenek egy pörköltbe való húsnál).



Szórjuk rá a hagymára. Főzzük egy kicsit így, majd öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje. A vízbe szórjuk bele a borsot és a rozmaringot.



Fedő alatt, alacsony lángon kb. fél órán keresztül főzzük.

Fogjunk egy kézi turmix gépet és turmixoljunk el a májat. A lényeg, hogy a végeredmény csomómentes, szépen kenhető legyen. Dolgozzuk bele a vajat, ettől lesz krémes, majd sózzuk, esetleg fűszerezzük után, ízlés szerint.

Mivel belsőség, pár napig használható csak fel (ezért se készítsünk óriási adagot).

2012. november 11., vasárnap

Meggyes lepény




Zoli többször kért már tőlem meggyes lepényt, de eddig egyszer sem sikerült túl jól. Ma már délelőtt kérdezgette, hogy mit sütök neki ma, és hogy süssek meggyes lepényt, mert hogy anno ő is sokszor csinált az öccsével maguknak. Persze hívni akartam anyut, hogy most már mondjon valami normális meggyes lepény receptet, de végül Horváth Ilona Szakácskönyvében megtaláltuk Zoli gyerekkori meggyes lepényét. Így most ez következik.


Hozzávalók

20 dkg liszt
20 dkg vaj
4 egész tojás
15 dkg cukor
magozott meggy (ez nálam most egy befőttesüveget jelentett)
citrom


Ha befőtt meggyet használunk, akkor első körben szűrjük le a levét, majd facsarjuk rá a citromot és hagyjuk így állni addig, amíg a tésztát összeállítjuk. Én ezt azért szoktam megcsinálni, mert a befőtt meggyeket mindig cukrozzák, így nincs semmi savanykás ízük, inkább édesek. Nyilván a citromtól nem lesz olyan mint a nyári, fáról szedett meggy, de azért sokat segít rajta.

A vajhoz adjuk hozzá a cukor felét és keverjük addig, amíg habos nem lesz. Persze én már itt elakadtam. A kemény vaj nem akarta felvenni a cukrot, a habverő meg csak felvette a lapátra az összes vajat. Kavartam én fakanállal, de annyira nem ment, hogy feladtam és inkább kicsit megolvasztottam a vajat (nem folyósra, csak puhára) és úgy kevertem hozzá a cukrot. Jól össze kell dolgozni, majd egyesével adjuk hozzá és keverjük el benne a tojások sárgáját. 


A tojásfehérjéhez adjuk hozzá a cukor másik felét, egy csipet sót, verjük kemény habbá, majd adjuk hozzá a vajas keverékhez. 


Dolgozzuk össze, majd szitáljuk bele a lisztet (én sima kis lyukú levesszűrőn szitáltam) és dolgozzuk el így is.



A tésztát öntsük bele egy sütőpapírral kibélelt tepsibe (a méret: gáztepsi fele), szórjuk rá a tetejére a meggyet úgy, hogy előtte kinyomkodjuk a levét.


Picit nyomkodjuk bele a tésztába a gyümölcsöt, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20-30 percig süssük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy valóban átsült-e.

Melegen és hidegen is fogyasztható. Ha nem elég édes, a tetejére hintsünk egy kis porcukrot.

Érdeklődött mi készül.


Google+