2011. november 30., szerda

Lágytojás


Gyerekkorom nagy kedvence a lágytojás. Nekem akkor finom, mikor még folyós, de már vannak benne sötétebb, krémes darabok is. Ha valaki jobban szereti akkor, mikor még nem kemény, de már nincs benne folyós rész, az főzze kicsit tovább.


Hozzávalók

2 tojás

kenyér
margarin


A tojást hideg vízben tegyük fel a tűzre.


Ha felforrt, tegyük alacsony fokozatra és kb. két percig főzzük még. Közben pirítsuk meg a kenyeret. Zárjuk le a tűzhelyt, vegyük ki a tojásokat és konyharuhába fogva törjük fel a tetejét:


Egy mokkás- vagy teáskanállal óvatosan szedjük ki a tojás tartalmát egy bögrébe.


Ízlés szerint sózzuk meg és már fogyaszthatjuk is.

2011. november 28., hétfő

Gulyásleves



Már régóta kacérkodtam a gulyásleves készítésével, de sosem volt bátorságom nekifogni. Mivel Zoli lebetegedett, ezért hétvégére nekem kellett főznöm. Mikor bedobtam, hogy gulyáslevest akarok csinálni, első körben húzta a száját, hogy akkor ő inkább csinál csirkét magának... De látva, hogy nem tágítok, beleegyezett és még B tervvel sem állt elő. Felhívtam hát anyukámat, hogy mi a teendő, hogy is kell ezt csinálni. Szó-szót követett, mondom anyunak, hogy Zoli beteg, ezért én főzök, mire nekem szegezte a kérdést: -"De Zoli mit fog ebédelni???"
Szóval, a sok és kedves biztatás után nekiveselkedtem életem első nagy lábosos, húsos levesének.


Hozzávalók

50 dkg marhacomb vagy sertéscomb felkockázva
25 dkg kockára vágott krumpli
1 gulyásleves vagy marhahúsleves-kocka

egész fekete bors
4 csipet egész kömény
2 babérlevél
4 teáskanál pirospaprika
1 nagy fej vöröshagyma
fehér- és sárgarépa


A hagymát vágjuk apró darabokra, öntsünk rá olajat, szórjunk rá sót és őrölt borsot, majd pároljuk addig, míg üveges nem lesz (4-es fokozat).


A húst mossuk meg és kockázzuk fel. Nekem azt mondták, hogy a gulyáslevesbe 2x2 cm-es kockák kellenek. Ezt én komolyan is vettem, és azonos méretű, dobókocka formára vágtam a húst:

Egy szép dobókocka.
Összességében ilyen lett. A bal felső sarokban az fekete bors, de ennél kicsit többet is beletehetünk. 
Ha a hagyma már átlátszó, szórjuk rá a húst, vegyük kicsit magasabb fokozatra és addig forgassuk benne, amíg kérges, világos lesz minden oldala.

Amikor így néz ki, öntsük fel vízzel.
Öntsünk rá annyi vizet, ami ellepi, adjuk hozzá a babérlevelet, a köményt, az egész borsot, a pirospaprikát és a leveskockát, majd fedő alatt 4-es fokozaton főzzük. Időnként nézzünk rá és pótoljuk a vizet, amit elfő (a habot merjük le róla).
Ha van zöldpaprikánk és/vagy paradicsomunk, tegyük bele apróra vágva azt is (nekem most nem volt).

A habot merjük le a tetejéről.
Amikor a hús már majdnem teljesen puha tegyük bele a leveszöldséget: a fehér- és sárgarépát.

Kb. ennyi répa kell bele.
Amikor a répa is majdnem teljesen puha, adjuk hozzá a kockára vágott, jól megmosott krumplit és öntsünk hozzá még 1-1,5 liter vizet. Tegyük magas fokozatra, hogy felforrjon a gulyásleves (mert most már hívhatjuk annak). A krumplitól nekem újra habos lett a teteje, így megint mernem kellett.


És most jöhet a gulyásleves ízesítése: további só, esetleg pirospaprika, vagy ha tartunk otthon gulyáskrémet, azt is tehetünk bele (vigyázat, ez magában sós).

Ha csípősen szeretjük a gulyáslevest, akkor hegyes paprikát is tehetünk bele a főzéskor.
Másodiknak mellé tökéletesen passzol a palacsinta, ami viszont még mindig nem került fel a blogra. Tudom, hogy gáz : ) Viszont ez a leves tényleg jó lett, így most egész hétvégén büszke leszek magamra.

2011. november 26., szombat

Zöldborsófőzelék




A héten már másodszor veselkedtem neki a zöldborsófőzeléknek. Elsőre nem lett az igazi, másodszorra viszont megosztásra valónak ítéltem. Egy fél mondat még: a főzelékeket én csak frissen szeretem, ezért az adag csak egy tányérra való. Én kifejezetten nem szeretem azt, ha egy főzelék sűrű, és alig van leve. Ha valaki sűrűbben szereti, akkor használjon több zöldséget és adjon hozzá kevesebb tejet.


Hozzávalók

kis fej vöröshagyma negyede

bors
cukor
pirospaprika
2 evőkanál tejföl
1 evőkanál liszt
tej
zöldborsó


A hagymát vágjuk apróra és olajon addig pároljuk míg áttetsző, üveges nem lesz. Szórjunk rá kevés sót és borsot.

Ha már üveges a hagyma, szórjuk rá a zöldborsót (nálam ez három marok volt kb.) öntsünk rá annyi vizet, ami ellepi és főzzük takarékon puhára.


Most jöhet a levébe egy kanál cukor és egy kis pirospaprika. Ha fehéren szeretjük a főzeléket, akkor is rakjuk bele egy keveset (egy késhegynyit kb.). Aki pirosasabban szereti a zöldborsófőzeléket, az adjon hozzá több paprikát.

Készítsük el a habarást. Ehhez két nagy kanál tejfölt keverjünk ki csomómentesre, adjuk hozzá a kanál lisztet és dolgozzuk el jó alaposan; addig keverjük míg csomómentes nem lesz.


Ha a borsó már puha, merjünk át a főzőléből két-három kanállal a habarásba, keverjük jól el, majd öntsük át az egészet a lábosba.


Annyi tejet adjunk hozzá, amilyen sűrűn szeretjük a zöldborsófőzeléket. Kóstoljuk meg, és ízesítsük tovább (só, cukor, esetleg pici vegeta). Ez csak kóstolással megy.

Ha több pirospaprikát használunk, akkor kb. ezt a színt kapjuk.


 A zöldborsófőzeléket tálalhatjuk tükör- vagy főtt tojással, de akár sült kolbásszal is.

2011. november 23., szerda

Csirkemáj serpenyőben sütve


Ismét egy Zoli a konyhában recept jön. Most már annyira belevertem azt, hogy főzéskor fényképezünk, hogy magától lefényképezte a folyamatot (nagyon büszke vagyok rá : ) Nekem most csak pötyögnöm kell hozzá egy kis kísérő szöveget.


Hozzávalók 2 főre


30 dkg csirkemáj
1 fej vöröshagyma
baconkocka
majoránna
fél teáskanál pirospaprika

bors

A kockára vágott bacont egy kis zsíron (mondom, Zoli főzött) pirítsuk meg.


Ha már szép színe van, adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát és főzzük tovább kis lángon (4-5-ös fokozat). Szórjuk meg kevés fekete borssal.


Amikor a hagyma már kezd üveges (átlátszó) lenni, adjunk hozzá pirospaprikát, kb. 20 másodpercig pirítsuk tovább így, majd öntsük fel vízzel.


A csirkemájat vágjuk ketté és vizsgáljuk át, hogy van e benne epe. Ha az epe benn marad, akkor keserű lesz a végeredmény és dobhatjuk ki az egészet. A mienkbe most nem volt, így erről nincs fotó. Amúgy kékes-zöldes bogyószerűségeket keressünk. Ha találunk, jó nagy körben vágjuk ki belőle. Ez után mehet a serpenyőbe.

Ennyi majoránna került rá.

Szórjunk rá majoránnát és sózzuk be. A csirkemájat előre is besózhatjuk. A szárnyas máj nem keményedik meg az előre sózástól (Zoli állítja). Addig süssük, míg a belseje is jól átsül.


2011. november 19., szombat

Kakaós csiga


Unokatestvér találkozóra készülök. Négy nő (sajnos az ötödik társunk nem tud jönni), így igazi nagy zabálás lesz. Én vállaltam a madártejet (amit a blogra kerülés óta már vagy negyedszer csinálok) és frissen sült kakaós csigákat. Már többször olvastam a neten, hogy a kelt, már megformázott tésztákat éjszakára be lehet tenni a hűtőbe, így reggel frissen sült tésztát ehetünk. Ez lesz az első alkalom, hogy ezt kipróbálom, remélem igaz ez az állítás, és nem csak egy netes legendáról van szó.
(A recept Horváth Ilona: Szakácskönyv c. művéből való.)


Hozzávalók

60 dkg liszt
3 dkg élesztő
2 tojássárga
2 evőkanál olaj
egy csipet só
1 evőkanál cukor
tej (kb. 3-3,5 dl)
10 dkg margarin
keserű kakaópor
porcukor
vaníliás cukor


A tejet langyosítsuk meg. Vigyázat, ne legyen forró, mert a túl meleg folyadékban nem fut fel az élesztő! Kb. 1 dl tejbe tegyük bele az evőkanál cukrot, majd morzsoljuk rá a tetejére az élesztőt. Tegyük félre, és várjuk a hatást. Akkor jó, mikor kicsit felhabosodik az élesztő és összefüggő réteget képez a tej tetején. Ehhez pár perc szükséges.

Ez a felfutott élesztő.
 Amíg dolgozik az élesztő, mérjük ki a lisztet, tegyük hozzá a tojássárgákat (a fehérjékre később sem lesz szükség), az olajat és egy csipet sót. Mikor az élesztő felfutott, adjuk azt is hozzá a maradék langyos tejjel együtt. Kezdjük el gyúrni. Ha úgy érezzük, hogy nem áll össze, adjunk hozzá egy kevés tejet (langyosat!), esetleg még egy kanál olajat. Ne ijedjünk meg, nem fogunk nagy tésztát kapni, de a kelt tészták mindig a duplájára kelnek. Így lesz sok kakaós csigánk a végén.

Ilyen volt.
Tegyünk a tésztára egy tiszta konyharuhát és tegyük kellemesen meleg helyre (nálam most egy takaróval körbebugyolált edényben pihen a kanapén. Remélem meghálálja!). 1-1,5 óra alatt fog megkelni.

Ilyen lett.
Vegyük ketté a tésztát, gyúrjuk át, majd lisztezett felületen nyújtsuk ki szép vékony téglalapra. Nem mértem le, de olyan 0,5 cm volt a vastagsága. Azért nem kell vastagabb, mert fel lesz tekerve, a hőtől pedig megduzzad, és vastagabb tésztával túl tésztás kakaós csigát kapnánk a végén.


Amíg nyújtjuk a tésztát, olvasszuk fel folyósra a margarint (olvasztó fokozat a mikrón), majd kenjük meg vele a tésztát. Ne sajnáljuk!



Szitán keresztül szórjuk meg keserű kakaóporral, majd porcukorral. Ezt se sajnáljuk. Kb. 4 jó nagy evőkanál kakaó és ugyan ennyi porcukor kell rá. 




A csiga formát a következőképp kapjuk: a hosszabbik oldalától kezdve tekerjük fel a a tésztát, mintha bejglit vagy rétest tekernénk. Én a maradék margarinnal a tekerés során mindig megkentem a tésztát.


Fogjunk egy jó éles kést és kb. 1,5 cm vastag szeletekre vágjuk fel a tekercset és tegyük tepsibe a most már kerek formájú kakaós csigákat.


Két ekkora tepsit kapunk.

Ugyan ezt a folyamatot csináljuk végig a tészta másik felével. Két nagy gáztepsi kakaós csiga lesz belőle. Én most nem bírtam ki, így pár darabot megsütöttem vacsorára, de csak azért, hogy tudjam, tényleg finom lett :-P
(Az lett.) 
Sütés előtt negyed-fél órát hagyjuk pihenni, majd 200 fokon süssük meg. Kb. 12-15 perc alatt készre sül Mikor kivettük, kenjük meg langyos, vaníliás cukros tejjel, mert ettől maradnak puhák a kakaós csigáink.
Holnap jelentkezem, hogy sikerült az éjszakára hűtőbe került adag.
Jelentem, hűtés után másnap is süthető. Kicsit hagyjuk felmelegedni a konyhapulton, majd hideg sütőben kezdjük el sütni. 

2011. november 16., szerda

Hogyan készítsünk rizst?



A rizs készítése számomra mindig nagy rejtély volt. A zacskós azért, mert ok, hogy 20 percig kell főzni, de volt, hogy így sem lett jó, kóstolni közben meg ugye nem lehet. Ezek után a kilós rizsnek már neki sem mertem állni. Aztán megismertem Zolit, aki nagyon pöpec rizst tud csinálni. Azóta már én is megtanultam tőle, de ezt most nem én, hanem ő csinálta. Én csak megjelentem a fényképezőgéppel, a mérőpohárral, a mérleggel és felidegesítettem.


Hozzávalók 2 főre


20 dkg rizs
4 dl víz

bors
olaj
erő-/marhahús leveskocka


Ez a rizs köretnek való. Ha pl. rakott ételhez akarjuk használni, akkor ne ízesítsük ennyire, mert így túl domináns lenne (hagyjuk ki a leveskockát).
A lábos aljára tegyünk egy kis olajat, kb. annyit, hogy az egész alját bevonja. Szórjunk bele egy csipet sót, kevés borsot, majd 4-es fokozaton melegítsük át.


Ha átmelegedett tegyük bele a rizst, és kevergetés mellett kicsit pirítsuk meg. A rizst Zoli nem szokta megmosni, mert szerinte attól csak összeragad a végeredmény.


Amíg pirul (1 perc kb. vagy annyi se) mérjük ki a vizet és adjuk hozzá. Na, nálunk itt történt egy kis malőr, Zolit teljesen összezavarta a mérőpoharam, eltartott egy darabig míg megtaláltuk a dl feliratot rajta, így odakapott picit a rizs. De legalább megtudtam, hogy 4 dl víz kell hozzá. Öntsük fel:

A fekete úszó darabok az odakapott rizsek.

Ha szeretnénk, tegyünk bele kb 1/8-ad leveskockát, várjuk meg míg feloldódik, majd kóstoljuk meg. Ha nem elég sós a leve, most még javíthatunk rajta. Tegyünk fedőt a tetejére, és 3-as fokozaton 10 percig főzzük. Néha nézzünk azért rá. Ha már szinte alig van leve, icipici maradt csak rajta, kapcsoljuk le a tűzhelyt, de hagyjuk a meleg főzőlapon.

Ilyenkor kell lekapcsolni.

Mi ilyenkor szoktuk a rizshez hozzáadni a zsenge zöldborsót. Mivel zsenge, nem is kell külön megfőzni. Szórjuk a rizs tetejére, tegyük vissza rá a fedőt, és 10 percig hagyjuk békén.


Persze ehetjük a rizst kukoricával is vagy ki is hagyhatjuk belőle a zöldséget. Ki hogy szereti.

2011. november 14., hétfő

Sajtos-tejfölös tepsis csirke


Most, hogy a blog elmúlt egy hónapos, rá kellett döbbennem, hogy elfogytak azok az ételek, amiket el tudok készíteni. Na jó, egy-kettő még van, de azok főleg sütemények. Először kétségbe estem, hogy mi lesz így a bloggal, nekem is új recepteket kell tanulnom, ki tudja sikerül-e elkészítenem stb. Úgyhogy bújtam a receptkönyvem és használható recepteket kerestem a neten. De rá kell jönnöm, hogy mindenhol sütireceptek vannak főleg. Sütiblogot kellett volna csinálni....
Most próbálok pozitívan hozzáállni, valahogy így: legalább most én is megtanulok főzni, ráadásként pedig változatosan fogunk étkezni.

A recept egy másik blogról (A Zsuzsi főz blogról való). Nem volt itthon minden hozzá, így kicsit máshogy készült, mint a recept írta (habár nem tudok főzni, de simán belerondítok mások receptjeibe).


Hozzávalók

kb. 80 dkg csirkecomb
4 evőkanál liszt

bors
1 teáskanál pirospaprika
4 csipet rozmaring

3 dl tejföl
két kanál mustár
2 gerezd fokhagyma
0,5 dl fehérbor
reszelt sajt

A csirkét mossuk meg (lehet csontos vagy filézett is) és daraboljuk fel. A jénait kenjük ki margarinnal. A liszthez adjunk hozzá egy teáskanál sót és 1 teáskanál pirospaprikát. Rozmaringból nekem élő nem volt, így szárítottból adtam hozzá 4 csipetet. A hozzáadott són kívül én a szeletekre tettem még nagyon kevés sót, éppen csak látszódott rajta. A sajt és a mustár is sós, ezt is kalkuláljuk bele.


Jól keverjük el, majd forgassuk meg benne a csirkéket jó alaposan. Ez után mehetnek is a jénaiba, szép szorosan egymás mellé.

Az élesség nem az igazi.

Most jön az öntet. A tejfölt keverjük el két kanál mustárral és az apróra vágott fokhagymával. Na most, nekem nem volt itthon fehérbor, ráadásul bad hair day van (nővérem szavaival éltem), meg minden, szóval boltba se volt kedvem menni, így én vízzel hígítottam a tejfölt és úgy öntöttem rá a csirkékre.


Erre ráreszeltem trappista sajtot, és tettem rá bacon kockákat is, majd irány a sütő fólia alatt, 170 fokon jó 40 percig.


Vegyük le a fóliát, ekkor így fog kinézni:


Süssük tovább 180-190 fokon, hogy szépen megpiruljon.

2011. november 11., péntek

Pácolt csirke, gyorsan



Ez egy igazi kezdő húsétel, gyors, egyszerű és nem kíván szaktudást. Ezért is került ide :) Megúszós kajának is szoktam hívni, mivel pikk-pakk elkészül.

Hozzávalók (kb. 3 adag)

40 dkg csirkecomb vagy csirkemell
1,5 kanál szárnyas fűszerpác
1 kanál mustár
2 gerezd fokhagyma
olaj

Elsőnek a húspácot készítsük el. Csak magában a fűszersó is elegendő, de ha szeretnénk kicsit feldobni, adjuk hozzá az apróra vágott fokhagymát és a kanál mustárt. A tálba tegyünk olajat, nem kell sokat, pár ujjnyit csak, mert a hús úgy is kiszorítja vagy mi (van erre egy fizikai törvény is, vízzel, testtel ilyesmi, na ez fog itt is történni).

Mossuk meg a csirkecombokat (én filézettet vettem), és vágjuk fel kb. ekkora darabokra.




Ha ez megvan, mehet a pácba...


... és aztán a hűtőbe. Pár órát hagyjuk így, hogy átvegye az ízeket.

A pácolt csirke sütése előtt nézzük meg a fűszersó zacskóját: amit én használok, az nem tartalmaz sót, így sütéskor, mikor a serpenyőbe teszem, kb. 1-1,5 csipet sót szórok a húsokra (csak arra ami a serpenyőben van).


Először fólia alatt szoktam sütni, olyan 4-5-ös fokozaton, hogy jól átpuhuljon a hús. Mivel nem vagyok egy konyhatündér, én mindig felvágom a húst és megnézem, hogy átsült-e. A csirke hamar puhul, nem kell sok idő a sütéshez. Ha átsült (belül is fehér), emeljük fel magas hőfokra és pirítsuk meg a külsejét is. Ha valaki csípősen szereti, sütéskor chiliport is szórhat a serpenyőbe.

Google+