2011. október 27., csütörtök

Hurka- és kolbászsütés





Gyerekkorunkban rendszeresen jártunk nagymamámékhoz disznóölésre. Öten vagyunk unokák (lány), érző lélekkel, ezért előfordult, hogy petíciót írtunk a disznó életéért (sosem ébredtünk fel hajnalban, mikor még lett volna értelme benyújtani). Aztán már nem volt disznó, de egy ideig a konyhában még töltöttük a hurkát lelkesen. Már ez sincs, így a recept nekem úgy kezdődött, hogy lementünk a boltba kolbászért és hurkáért.


Hozzávalók

vére-májas hurka
kolbász (nyers)
2 fej vöröshagyma
1 fej fokhagyma
kenyér
mustár
torma


Mindent tegyünk be egy nagy jénai edénybe vagy gáztepsibe. A vöröshagymát pucoljuk meg és vágjuk félbe. A fokhagymákat beletehetjük pucolás nélkül is, csak szedjük szét gerezdekre. Adjunk hozzá egy kis zsiradékot (kacsazsír), fedjük le fóliával és mehet 200 fokon a sütőbe.


Süssük a fólia alatt fél-háromnegyed órát kb. majd mikor így néz ki, süssük tovább fólia nélkül.


Ha a kolbászt/hurkát krumplival szeretjük, azt is süthetünk mellé. Most mehet is a húsok közé. A krumplit süthetjük héjában is, hosszúkásra vágva. Süssük tovább addig, amíg szépen megpirul.
Mustárral, friss kenyérrel, tormával tálaljuk.

2011. október 25., kedd

Aludttejes prósza


A cím kicsit becsapós, mivel nálam sosem aludt meg a tej, inkább csomósra romlott, ezért kefirt használok a tej helyett. Fölösleges drágát venni, megteszi bármelyik saját márkás verzió is. A végeredmény egy savanykás puha tészta lesz, édes lekvárral. Az ilyen receptek a kedvenceim, mert mindent csak össze kell önteni egy tálba, és mehet is a sütőbe.


Hozzávalók

25 dkg túró
1 nagy és egy kis pohár kefir
20 dkg liszt
1 kanál margarin (kocka)
2 tojás
2 kanál cukor
gyümölcslekvár
só (két csipet)


A hozzávalókhoz még annyit, hogy a túró nem kötelező elem, sőt eredetileg nem is szerepel a receptekben. Anyukám találta ki, hogy tegyünk a tésztába, mivel így sokkal laktatóbb lesz. Mivel a családunkban van cukorbeteg, ezért nálunk a cukor kimarad a tésztából.
Szóval, a margarint  olvasszuk meg, és tegyünk mindent egy nagy tálba. Kézi habverővel jól dolgozzuk össze. Jöjjön az első videó arról, milyen sűrűnek kell lennie az aludttejes prósza tésztájának:



Ha ennél sűrűbb lett a tésztánk, tejjel hígíthatunk rajta. 

Kenjünk ki egy magasabb falú tepsit vagy egy jénait (33x24 cm) margarinnal. Öntsük bele a tésztát, és szórjunk a tetejére lekvárt, és kis darab margarinokat.



Mehet 200 fokon a sütőbe, 25 percre. Sütés közben előfordulhat, hogy nagy hólyagok képződnek a tetején: ezeket egyszerűen csak bökjük ki. 25 percnél tegyük légkeverésre, és süssük tovább még 5-10 percig. Akkor sült át, ha a közepébe szúrt késen nem marad tészta, és szépen megpirul a teteje.


2011. október 24., hétfő

Rakott krumpli...



....férfi módra=hús lesz benne dögivel. Ennél a főzésnél, csak kukta voltam, így volt időm dokumentálni az eseményeket.


Hozzávalók


1,5 kg krumpli
10 tojás
2 nagy tejföl
30 dkg tarja apróra vágva
5 szál virsli

bors
majoranna
kockára vágott bacon
2 csomag mozzarella

Az egész krumplikat (nem kell meghámozni) és a tojásokat megfőzzük. Próbáljunk azonos méretű krumplikat választani, így egyszerre lesznek kész. Főzés után a krumplit és a tojást pucoljuk meg és karikázzuk fel. Szintén vágjuk karikára a virslit. Fogjunk egy jénait és vajazzuk ki, a vajra pedig szórjunk egy kis panírmorzsát. Ez után jöhet a rétegelés.




A rakott krumpli legalsó réteg egy sor krumpli lesz. Erre jön két csipet só, bors (nálunk darálós van, ebből tekerjünk 3 kört kb.) és majoranna. Kb. ennyi fűszer kell rá (a sok zöld a majoranna):


Erre jöhetnek a tojáskarikák, melyeket aztán vonjunk be tejföllel.




A tejfölre jöhet a virsli-tarja réteg.


Majd újra egy sor krumpli (nyomkodjuk meg kicsit), és aztán az előzőeknek megfelelően jöhet a többi réteg. A virsli-tarja réteg tetejére jöhetnek az utolsó krumplikarikák, amiket vonjunk be a maradék tejföllel. Erre jöhet egy kis bacon kocka, só, bors, majoranna.



A tetejét vonjuk be alufóliával. A rakott krumpli 200 fokos sütőben (250 fok nálunk a maximum) 1 óra 15 percet süssük. A sütő aljára terítsünk alufóliát, mert előfordulhat, hogy csöpögni fog.



Ha letelt a kb. 1 és negyed óra, vegyük le a fóliát, és 20 percig süssük tovább, majd a felszeletelt mozzarellát tegyük a tetejére, és süssük addig amíg szépen rápirul a sajt.


2011. október 22., szombat

Körözött


Ezért a bejegyzésért meg leszek kövezve, mert pontos hozzávalókkal csak néhol tudok szolgálni. Sajnos itt tényleg igaz ez a mondat: ízlés szerint ízesítsük. Bocsánat!


Hozzávalók

25 dkg túró
fél pohár tejföl (kis tejföl)
1 kis fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma

bors
mustár
2 teáskanál pirospaprika
köménymag (ha valaki nem szereti, kihagyható, én épp most kifelejtettem)

A túrót keverjük el a tejföllel. Adjuk hozzá az apróra vágott hagymát és fokhagymát, valamint egy csipet sót. Jól keverjük össze, majd jöhet az ízesítés. A többi hozzávalót kóstolgatással adjuk hozzá. Mindig csak egy kicsit, majd kóstoljuk meg. És így tovább. Ha valaki csípősen szereti, használjon csípős paprikát.
Nekem ez volt az első körözöttem, még nem az igazi (két gerezd fokhagymát sikerült beletenni, ami sok lett), de azért így is el fog fogyni : )

2011. október 18., kedd

Hogyan készítsünk kakaót?





Legnagyobb megdöbbenésemre kiderült, hogy Norbi barátom nem tudja, hogyan kell hagyományos (értsd: keserű kakaóporos) kakaót csinálni :-o Ezért jöjjön aminek jönnie kell, csak az ő kedvéért, hogy este végre kakaót ihasson!


Hozzávalók

2-2,5 dl tej (zsírossága  lényegtelen, kinek melyik ízlik. A tejet úgy is kimérhetjük, hogy először a bögrébe öntjük majd onnan át a lábosba. Így biztosan elég lesz.)
2 teáskanál kristálycukor
1 teáskanál keserű kakaópor (tudjátok, a macskás)


A hozzávalók.

A cukrot és a kakaót tegyük a bögrébe. A tejet egy lábosba öntjük és felmelegítjük. Nem kell felforralni, mert akkor bőrös lesz a tej, és az egyáltalán nem finom. Legyünk bátrak, és nyúljunk bele. Ha már jó meleg, két kanál tejet merjünk át a bögrébe, és azzal keverjük ki csomómentesre a cukor-kakaó keveréket.





Ha ez megvan, szép lassan  öntsük fel a tejjel a masszát. Közben kevergessük, hogy szépen feloldódjon a keverék, így elkerülhetjük, hogy a végén a tetején kis barna csomók úszkáljanak.
Vajas kenyérrel együtt egy igazi gasztronómiai élvezet :)

Mokkatorta




Tavaly karácsonyra nagypapámtól megkaptam életem első Horváth Ilona szakácskönyvét. A karácsonyi szünetben volt időm tüzetesen áttanulmányozni a torták részt, melynek aztán 3 torta lett a következménye. Elsőre, a legnehezebbet választottam, a kávétortát, mert a kihívás az kihívás!
(A recept forrása: Horváth Ilona: Szakácskönyv c. könyve.)


Hozzávalók a tésztához:

25 dkg cukor
5 egész tojás
2 dkg + 1 kanál darált kávé (nálam ez 2 dl kávé)
20 dkg liszt.

A krémhez:

25 dkg cukor
4 tojássárgája
2 dkg kávé
20 dkg  vaj
1 dkg liszt
1/4 rúd vanília.


„A 2 dkg kávéból 2 dl kávét főzünk és azt 25 dkg cukorral sűrű sziruppá főzzük.”
Na, ez volt az a mondat, ahol az internet után nyúltam. De nem lettem okosabb, így nekiálltam saját kútfőből szirupot főzni. 10 perc után kétségbe estem, hogy ez nem megy, nem történik semmi, biztos elrontottam valamit. Pedig nem: a fél órás türelem szirupot terem.
A két dkg kávét nemes egyszerűséggel 2 dl kávé lefőzésének vettem (lehet picit több is lett), amihez hozzáadtam a cukrot és felforraltam. Magas falú lábost válasszuk, mert a fel fog habosodni. Ha felforrt, akkor közepes lángon (ez nálam 4-5-ös fokozat a 9-ből) főzzük tovább.



10 perc elteltével az állag tk. nem változott. Én nem kevergettem folyamatosan (egyszer sem kapott oda) így közben volt időm arra, hogy a tojásokat szétválasszam két edénybe (később mindent a tojásfehérjékhez kell hozzáadni, így azt nagy edénybe tegyük). Mérjük ki a lisztet is. Én a lisztbe kevertem egy sütőport is, mivel a tésztát majd 3 részre kell vágni, és tartottam tőle, hogy nem lesz elég magas.
Közben a szirup alakul, a habja is sokkal sűrűbb lesz.



A 25. perc környékén, mikor már egész sűrű a szirup: „Közben 5 tojásfehérjéből kemény habot verünk és a fonalasra főtt szirupot lassan a habhoz verjük. Addig verjük, amíg kihűl.” Ha a szirup közben hirtelen nagyon sűrűvé válna, tegyünk hozzá egy kis vizet és tegyük takarékra. Semmiképp se vegyük le a melegről, mert a hideg hatására elkezd megkeményedni! Ha benne van a szirup, akkor jöhet a következő lépés: „A tojássárgákat egyenként hozzáverjük, és  végül könnyedén hozzávegyítjük az egy kanál szitált kávéval  elvegyített lisztet.” Én a szitált kávét kihagytam, csak lisztet adtam hozzá.

A tortaformába sütőpapírt teszünk, kicsit kikenhetjük margarinnal, majd öntsük bele a tortamasszát. A tetejét próbáljuk egyenletes simára igazítani, mert a végén be kell vonnunk a krémmel.

Így néz ki a lábos és a tészta.

A lábosra szépen rá fog kötni a szirup maradéka. Ezt a legkönnyebben úgy tudjuk eltávolítani, ha vizet forralunk a lábosban, és közben a szirup készítésekor használt fakanállal leszedjük a lábos oldaláról a rárakódott karamellizálódott cukrot. Nem kell felforralni hozzá a vizet, alacsonyabb hőfokon is szépen leolvad róla minden.

„Hosszúkás vagy nagy kerek formában lassan megsütjük.” 210 fokra előmelegített sütőben 10 percig, majd 190 fokon további tíz percig, légkeveréses módban sütjük. Közben a közepébe nyugodtan szurkáljuk bele a kés hegyét. Ha már nem marad rajta nyers tészta,  kivehetjük.

„Ha kihűlt, 3 lapra vágjuk.” Tegyünk így. Nem baj, ha szétmorzsolódik, úgy is egymásra lesznek borítva a darabok, így nem fog látszódni.

„Krém: A 2 dkg kávéból 1 dl feketekávét főzünk, azt a 4  tojássárgájával, a 25 dkg cukorral, 1 dkg liszttel,1/4 rúd ketté-hasított vaníliával habüstben gőz felett sűrűre főzzük.”
Vagyis 1 dl kávéhoz hozzáadjuk a cukrot és a lisztet (ez kb. egy teáskanál liszt), majd jöhetnek a tojássárgák. Én legutóbb csak 3 tettem bele, annyi volt otthon, de az is elég volt. A cukorból szerintem kevesebb is elég, kb. 17 dkg. Habüstöm nincsen, így egy sima lábosba tettem pár ujjnyi vizet, majd arra egy másik hőálló edényt, amelybe a krém alapanyagai kerültek. Ez elég gyorsan besűrűsödik.
"Ha kihűlt, hozzáadjuk a habosra kavart vajat, és a tortát ezzel megtöltjük. Kívülről is ezzel vonjuk be és  tetejét csokoládéreszelékkel beszórjuk. Bevonhatjuk az egész tortát vagy díszíthetjük tejszínhabbal is. Kiadós, szép nagy torta."
A kocka margarint én habverővel kevertem a krémhez.



Osszuk be a krémet, mert a két réteg megkenése után még kívülről is be kell vonnunk vele a tortát. A tetejére reszelt étcsokoládét szórjunk.




2011. október 15., szombat

Reszelt kakaós-túrós sütemény




Első receptként legyen itt az egyik kedvenc túrós süteményem, melyet ráadásul most először készítettem el. A recept anyukám cetlikre írt gyűjteményéből való, melynek kereséséhez az alábbi instrukciókat kaptam: "- Egy kis méretű, kockás papírt keress!"


Hozzávalók a tésztához


40 dkg liszt
1 csomag sütőpor
1 csomag vaníliás cukor
3 evőkanál kakaó (keserű kakaópor, nem instant!!!)
1 kocka sütőmargarin
1 tojás sárgája
15 dkg cukor
kb. 2 cl tej - ha nem állna össze a tészta

Az összes hozzávalót egy nagy tálba tesszük. A tojásfehérjét ne öntsük ki, mert a töltelékhez szükség lesz rá (olyan edénybe tegyük, amiben aztán habbá tudjuk verni). A margarint kétféleképp adhatjuk a tésztához: vagy nagylyukú reszelőn a tésztához reszeljük, vagy kockákra vágva kicsit megmikrózzuk (ne legyen folyós!). Mivel én lusta vagyok, ezért a mikrós verziót választottam, majd nekiálltam összegyúrni a tésztát, ami 5 perc után így nézett ki:
Igen, a szép rózsaszín zokni az enyém :)

Tovább gyúrtam és gyúrtam, aminek a következménye az lett, hogy 10 perc után még mindig csak így nézett ki:

Ekkor untam meg a dolgot és elővettem a 2 cl tejet. Tényleg nem kell hozzá több. Ééééés ez lett belőle:


A fényességét a folpack adja, amibe csomagolni kell. A tészta most már mehet a fagyasztóba. A cél, hogy jól megdermedjen, és könnyebb legyen reszelni (ezért reszelt túrós sütemény). Jöhet a töltelék!

Hozzávalók a töltelékhez


3 csomag túró (25 dkg)
3 tojás
20 dkg cukor
citromlé-és héj
mazsola
sütőrum

Kb. két marok mazsolát víz és sütőrum keverékébe beáztatunk (lepje el a mazsolákat). A 3 tojás sárgáját a 20 dkg cukorral elkeverjük (akkor jó, ha kis hólyagok jelennek meg a massza tetején). A tojásfehérjét a tésztánál megmaradt fehérjéhez adjuk és egyelőre még félre rakjuk. A cukros, tojásos masszába belemorzsoljuk a túrókat, összekeverjük, és a citrom levével ízesítjük. Érdemes fokozatosan csinálni, nehogy aztán túl savanyú legyen. Kóstolgassuk, ha valakinek nem elég édes, ezen még most segíthet. Mehet hozzá egy kis vanília aroma vagy vaníliás cukor is. A tojásfehérjéből kemény habot verünk (ha fejre állítjuk az edényt, a hab nem folyik ki belőle), majd a lecsepegtetett mazsolákkal együtt a túróhoz adjuk.

Jöhet a sütemény összeállítása: a tészta felét a tepsi (gáztepsi) aljára reszeljük. Erre ráterítjük a túrót, majd a tetejére ráreszeljük a tészta másik felét.
Nekem villany sütőm van, ezt 210 fokra előmelegítettem (250 a max.) Negyed óra sütés után, ugyan ilyen hőfokon légkeverésre állítottam, és így sütöttem még negyed órát. Kihűlés után szeletelhető.

Google+