2013. október 5., szombat

Kacsamell vörösboros körtével

Főkép, erkélyráccsal
Ma elkészítettem életem első kacsamellét, ami olyan finom lett, hogy ihaj!! Most majdnem annyira büszke vagyok magamra, mint amikor házi rétest csináltunk.

Hozzávalók 

kacsamell

bors
2 evőkanál olaj

Hozzávalók a mártáshoz

2 evőkanál cukor
1 evőkanál olaj
1 teáskanál szárított gyömbér
2,5 dl száraz vörösbor
csipet só
kevés bors
1 evőkanál balzsamecet
2 körte

Melegítsük elő a sütőt 200 fokra. A kacsamelleket mossuk meg, majd vágjuk be a bőrét valahogy így:


Sózzuk és borsozzuk a kacsamell mindkét oldalát. A bőrre tehetünk kb. két csipet sót, a másik oldalára pedig egy csipettel. Egy serpenyőben hevítsük fel az olajat, majd tegyük bele a kacsamellet úgy, hogy a bőrös része legyen alul. Kb. 7-es fokozaton 4 percig süssük, majd fordítsuk meg és süssük további 2 percig a másik oldalát is.


Ha ezzel megvagyunk, akkor tegyük át egy tepsibe a húsokat (én a serpenyőben lévő zsírból átmertem egy kanállal) és tegyük be a sütőbe. Kicsit változtattam a sütési időn: 200 fokon sütöttem 30 percig. (Ákos ezen teljesen kibukott, hogy mit tettem azzal a hússal, de én átsütve szeretem, nekem ne legyen rózsaszín a belseje, mert azt nem bírom. Nekem 30 perc alatt sem lett száraz, de akkor mindenki saját ízlése alapján döntsön ebben a kérdésben.)

Amíg sül a kacsa van időnk elkészíteni a mártást.
Ehhez a cukrot és az olajat tegyük egy serpenyőbe, és közepes lángon kezdjük el karamellizálni a cukrot. 


Amikor szép sötét színe lesz vegyük le a tűzről és óvatosan kezdjük el hozzáadni a bort. Mivel a bor hideg (lehetőleg szoba-hőmérsékletű legyen), a karamell pedig meleg, így sisteregni, köpködni fog rendesen, ezért lehetőleg álljunk messzebb a serpenyőtől. A hideg bor le fogja hűteni a karamellt, ami így meg fog keményedni, de ez nem baj. Amikor már meg tudjuk közelíteni a serpenyőt, akkor tegyük vissza közepes lángon a tűzhelyre. 


A meleg hatására a karamell újra fel fog olvadni. Szórjuk bele a gyömbért, egy csipet sót és egy kis csipet borsot. Adjuk hozzá a balzsamcetet is, majd közepes lángon addig főzzük, amíg besűrűsödik. Ha már kezd sűrű lenni, akkor adjuk hozzá a felvágott körtéket is.


Főzzük addig, amíg a körte megpuhul, és már készen is vagyunk.

12 megjegyzés:

  1. Rettenetes, pedig annyira jól indult a cikk. Mit vétett az a kacsamell, hogy fűrészporrá kellett redukálni 40 perc sütéssel? :(

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Ákosom, nem volt fűrészpor, de lehet, hogy nem volt 40 perc, csak 30, ezért is írtam át (mostanában elfelejtem nézni az órát).
      Lajos Mari is amúgy 15-25 percet ír, attól függ, ki hogyan szereti: http://www.lajosmari.hu/recept/190/alaprecept--sult-kacsamell

      Törlés
    2. Bár Lajos Mari nem feltétlenül egy idézendő szaktekintély, de még ő is ezt írja: „Fontos:
      A kacsa-és libamell, bármilyen különös is, voltaképpen száraz húsok, ha túlsütjük őket, kiszáradnak és élvezhetetlenek.”

      Törlés
    3. Ha ezt Lajos Mari olvasná...!
      Igen, de ugye a perceknél ott van a 25 is. És egyáltalán nem volt élvezhetetlen.

      Törlés
  2. És még egy konstruktív javaslat: ha csak meghámozod a körtét, de nem darabolod fel, szebb lesz (főleg, ha rajtahagyod a szárát is). Persze a fűrészpor mellé mindegy is. :P

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Nem akartam meghámozni, bár a feldarabolás Zolinak sem tetszett, de azt elismerem, hogy félbevágva jobban mutatott volna. De nem fekete tányéron, ahogy nekem siekrült : )

      Törlés
  3. Bélám, ez körte, mert azt hittem rákok

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Nem, az tényleg körte, csak szét volt vágva. És nagyon finom, azóta csináltam már újra.

      Törlés
  4. Ha mártás lesz, én inkább kisebb darabokra vágom a körtét.

    VálaszTörlés
  5. Most látom, kicsit korábban harcoltatok... 🤣🤣🤣

    VálaszTörlés
  6. Bár dén is 8 percet sütöm sütőben 150c fokon. Nem jó, ha túlmegy. Így jön ki a kacsa íze...

    VálaszTörlés

Google+