2013. február 27., szerda

Megérkezett a tortafűrész!


 
Jelentem, egy darab tortafűrész boldog tulajdonosa lettem!
Bár még nem volt módom kipróbálni, de úgy látom az elv az, hogy állítva (tappancsok alul) a torta elé kell helyezni, majd áthúzni a tésztán.
 
A szál, ami benne van, állítható magasságú, a szerint, hogy milyen vastag szeletet szeretnénk fűrészelni :P
 
Itt lehet állítani (és igen, Ákos, már megint nem jó helyre fókuszáltam):

2013. február 24., vasárnap

Padlizsánkrém




Már megint kifogtam egy olyan ételt, aminek ezerféle verziója van az interneten. Szerintem nem túlzok, ha azt mondom, hogy nem találtam két egyformát. Több ponton is úgy érzem, hogy az enyém kicsit félresiklott, így ez most egy segítségkérő poszt lesz. Leírná nekem valaki, hogyan kell igazán finom padlizsánkrémet készíteni? Ahogy én készítettem az a következő volt:

A padlizsán

A vásárlást még megugrottam, sikerült beszereznem 3 db hosszúkás padlizsánt (mindenhol azt írták hosszúkásat kell venni). A sütés módjával kapcsolatban viszont rengeteg verzióba botlottam. Volt, ahol azt írták, hogy egészben kell megsütni a padlizsánt, a sütő rácsán/tepsiben/, máshol azt írták, hogy félbe kell vágni, akinek pedig gázrózsája van, arra azt írták, hogy egészben csapja oda a tűzre (hőelosztó rácsra - már ha így hívják), és forgassa meg, amikor már beesett az egyik oldala. Az sem baj, ha megég, mert akkor legalább füstös íze lesz. (Jah, grillezni is lehet a szabadban.)



Mivel nálunk villanytűzhely van én sütőben sütöttem, félbevágva, kevés olívaolajjal meglocsolva. Kb. egy órát volt a sütőben, és akkor vettem ki, amikor már sötétbarna színe volt.


A feldolgozás

Abban a legtöbb recept egyetértett, hogy a padlizsánt tegyük hideg vízbe, hogy gyorsabban meghűljön és könnyen hámozható legyen. Én csak simán kiraktam az erkélyre 10 percre. A hámozás még simán ment, de az egésznek szerintem olyan száraz, fás állaga volt. Öreg padlizsánt vettem vagy ez normális? 

Több helyen írták, hogy hámozás után ki kell préselni a zöldség levét, mert ellenkező esetben keserű utóíze lesz a krémnek. Több helyen viszont semmi ilyesmit nem említettek. Végül úgy döntöttem, hogy az amúgy is száraznak ítélt padlizsánból kinyomkodom a maradék nedvességet is, nehogy a végén tényleg kesernyés mellékíze legyen.

Még egy kérdés: arra is felhívta több recept a figyelmemet, hogy csak üveg edényt használjak, mert a fémet elszínezi a padlizsán. De melyik része színezi el? A kész krémet fém késsel kentem, de nem lett semmi baja, a  turmixom vágókése is fém, de az sem lett színes. A kezemet sem fogta meg, se a tepsit.

A kifacsart zöldség végül ilyen gusztustalanul nézett ki:


Kézi mixerrel pépesítettem és az alábbi fűszereket tettem bele:
 - fokhagyma (túl nagy gerezd volt, elég szerintem egy kicsi is)
 - só
 - bors
 - mustár
 - vöröshagyma (ebből mennyi kell?)
 - pici tejföl
 - kevés citromlé
 - majonéz (több helyen olvastam, hogy nyers tojás és olaj, vagy majonéz)

Nem volt rossz a végeredmény, de nem is volt túlzottan jó.
Esetleg valakinek van tuti receptje, ötlete arra, hogyan kell finom padlizsánkrémet készíteni?

2013. február 16., szombat

Piskóta



A héten kitaláltam, hogy nekem bizony piskótatekercset kell ennem, de hamar rá kellett jönnöm, hogy nyáron lemaradtam a baracklekvár befőzésről, így nem lesz nekem idén nyárig piskótatekercs : ( 
Alább adtam hát a dolgot, és beértem a sima piskóta tésztával is, egy kis pudinggal, gyümölccsel megspékelve.
Amúgy a tészta mindkét esetben ugyan az, csak az egyik kerek formában sül, a másik meg tégla formában.
(Forrás: Horváth Ilona: Szakácskönyv)


Hozzávalók

6 egész tojás
6 evőkanál cukor
6 evőkanál liszt
késhegynyi szódabikarbóna


Jöjjön pár fontos lépés a tészta összeállításához:

  • a lisztet púpozottabban mérjük, mint a cukrot, mert a cukor nehezebb. A lényeg az, hogy a cukor és a liszt azonos súlyú legyen. Ha valaki szeretné, akkor mérleggel is ellenőrizheti, hogy azonos súlyúak-e, de szerintem ez nem szükséges. A liszt legyen púpozott kanál, a cukor meg ne.
  • a tésztát célszerű gépi mixerrel összeállítani
  • mérjük ki a hozzávalókat, a tojásokat pedig válasszuk szét
  • egy nagy edényben kezdjük el felverni a tojások fehérjét
  • ha már kemény a hab, adjuk hozzá kanalanként a cukrot. Továbbra is a habverővel dolgozzuk bele.
  • adjuk hozzá egyesével a tojások sárgáját is, szintén a habverővel dolgozzunk.
  • most jöhet a liszt is. Ehhez már csak kézi habverőt, vagy fakanalat használjunk. Szitáljuk rá a tojáshabra és óvatosan keverjük bele.


Zoli, egy szívecske :)
Vegyünk egy tortaformát (kb. 26 cm), az alját béleljük ki sütőpapírral, majd öntsük bele a tésztát. Kicsit rázzuk meg a formát, hogy szép egyenletesen elterüljön benne a tészta.


200 fokra előmelegített sütőben kb. 25 perc alatt sült meg. Fontos, hogy sütés közben ne nyitogassuk a sütő ajtaját, mert összeesik a tészta. A 20 perc környékén tűpróbával ellenőrizzük, hogy az egész tészta átsült e (a közepébe bökjünk egy kést pl.).

Ha átsült, vegyük ki, és várjuk meg, amíg kihűl. Van, hogy ilyenkor a közepe beesik a tésztának. Ne dőljünk a kardunkba, ez elég gyakori. Azért én most dicsekszem egyet, mert ez volt életem első olyan piskótája, ami nem esett össze!! Bibibi

Én most csak egy sima pudingos tortát készítettem, barackkal díszítve, de bármilyen töltelékhez használhatjuk a kész tésztát. 


A tésztát simán félbe is lehet vágni. Újabb dicsekvés: életemben először sikerült szépen félbevágnom egy tortatésztát! Pont most, mikor rendeltem végre tortafélbeszelő kütyüt :D

Nem könnyű mosolyt csalni az arcára.
Ha valaki tekercset szeretne készíteni, az a tésztát egy szintén sütőpapírral kibélelt gáztepsibe simítsa el. A tésztának kb. ujjnyi vastagnak kell lennie. A sütési idő is rövidebb ebben az esetben. 

A megsült tésztát feltekerjük és tekert állapotában várjuk meg, amíg kihűl. Ezt követően bekenjük a lekvárral,  és felszeleteljük.

2013. február 10., vasárnap

Csülkös bableves



A csülkös bablevesnek már többször nekifutottunk, hogy feltegyük a blogra, de aztán valahogy soha nem jutottunk el eddig. Múlt hétvégén aztán Zoli kitalálta, hogy ezt akar ebédelni, így kaptam az alkalmon, hogy feltegyem végre a blogra Zoli csülkös bablevesét. 


Hozzávalók

kevés szalonna
zsír vagy étolaj
1 fej vöröshagyma
3-4 gerezd fokhagyma
bors
őrölt kömény
pirospaprika
leveszöldségek (2 db sárgarépa, 1 db fehérrépa, fél karalábé)
1 kg csülök
2 kis konzerv bab
krumpli
levesbetét


Zoli a héten e-mail-ben elküldte nekem az elkészítés lépéseit. A levelezés így zajlott:

Én: Megírod nekem a babgulyás lépéseit? Nem kell rizsa, csak tömören, mikor mit.
Zoli:

1. csülök be kukta, min.1h főlés
2. szalonna, zsír
3. hagyma
4. fokhagyma
5. só, bors, kömény
6. répa, fehérrépa, egyéb zöldség
7. pirospaprika, egyből vízzel felönt. (kb. 1L-1,5L)
8. főzés, kb. 20perc
9. bab bele (azt nem kell már sokáig főzni, mert előre áztatott, főzött)
10. morzsatészta bele
11. csülök ki, felkockáz, levesbe bele.
12. krumpli bele.
13. rántás: zsír, liszt megpirít, só bele, pirospaprika bele, levessel felönt, levesbe vissza.
14. íz beállítás, folyamatos kóstolgatás, sózás.



Kicsit bővebben nézve a dolgot: a csülköt felhasználás előtt külön kell megfőzni. Mi kuktában szoktuk egy órán át főzni. Annyi vizet teszünk bele, ami ellepi a csülköt teljesen. Ha házi csülköt főzünk, akkor a főzőlével öntsük majd fel a zöldségeket és ne vízzel. Mi sima bolti csülköt szoktunk venni, aminek a leve nagyon zsíros lesz, így ezt mi sosem használjuk fel a leveshez.


Amíg a csülök fő, készítsük elő egy másik szép nagy lábosban a levest. Első lépésként szalonnát, vagy baconkockákat pirítsunk meg. 


Az apróra vágott vöröshagymát szórjuk rá a már zsírt eresztett szalonnára (ha nem lenne elég zsírja, akkor pótoljuk olajjal vagy étkezési zsírral).


Amikor a hagyma üveges, szórjuk rá az apróra vágott fokhagymát, a sót, a borsot és az őrölt köményt. Forgassuk át, majd tegyük rá a leveszöldségeket. 

Mi a fehérrépát négy darabba szoktuk csak vágni, a sárgarépát pedig felkarikázzuk. 



Kicsit pirítsuk a zöldségeket, majd szórjuk rá a pirospaprikát és egyből öntsük fel 1-1,5 l vízzel. Főzzük kb. 20 percig, amíg a zöldségek megpuhulnak. Jöhet a bab: mi konzervbabot szoktunk használni. Ez már puha, így nem kell áztatni. Szűrjük le a konzerv levét, majd mossuk át a babot vízzel és adjuk hozzá a leveshez. Ha szeretnénk, tegyünk bele pici galuska tésztát is (száraztésztában is lehet ilyet kapni, nagyon apró, kb. tarhonya méretű).


Ennyi idő alatt valószínű, hogy a csülök is megfőtt. Öntsük le a levét és várjuk meg, amíg annyira kihűl, hogy fel tudjuk kockázni. A csülök bőrét, zsírját távolítsuk el. Kb. akkora darabokra vágjuk, mint a kész pörkölt húsa. A felkockázott csülköt adjuk hozzá a leveshez. A csülökkel együtt mehet bele pár szem szintén felkockázott krumpli is.


Főzzük tovább a levest addig, amíg a krumpli is puha lesz.

Nincs más dolgunk, mint berántatni a levest. Ehhez kevés zsírt melegítsünk át alacsony lángon, majd szórjunk rá egy teáskanál lisztet. Keverjük folyamatosan, nehogy a liszt csomós legyen. Szórjunk rá kevés pirospaprikát is. A leves levéből merjünk a rántásra egy kanállal, keverjük el csomómentesre, majd  öntsük vissza az egészet a levesbe. Forraljuk fel, majd kóstolgatással állítsuk be a végén az ízeket.


Tejföllel, friss kenyérrel egy komplett ebédnek is megfelel.


2013. február 6., szerda

Megnyitottam az első nyáron eltett lecsót!



Most, hogy közeleg a nyár, rájöttem, hogy itt az ideje felhasználni az eltett lecsót. Jelentem, a művelet nyáron jó volt (http://katasztrofa-konyha.blogspot.hu/2012/09/lecso-befozese.html ), a lecsó nem romlott meg! Most semmi mást nem tettem, mint hagymát apróra vágtam, kevés olajon megpároltam, ráöntöttem a lecsót, megsóztam, majd belekarikáztam egy kevés kolbászt. Felforraltam, és már végeztem is.
Holnap mindenki engem fog irigyelni, amiért februárban lecsót ebédelek :)
Google+